banner2

Son dakika: Osman Kavala'nın cezası belli oldu!

Son dakika haberi...15 Temmuz darbe girişimi ile Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada yargılanan Osman Kavala, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Casusluk suçlamasından beraatine karar verilen Kavala'ya mahkeme indirim uygulamadı.

Gündem 25.04.2022, 18:36 26.04.2022, 02:09
Abone ol
Son dakika: Osman Kavala'nın cezası belli oldu!

Son dakika haberi...İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan yargılama tamamlandı. Gezi Parkı olaylarına ilişkin 17 sanıklı ana davada karar verildi.

Cuma günü yapılan duruşmada sanıkların son savunmaları alınmış, avukatların savunmaları tamamlanamadığı için duruşma bugüne ertelenmişti. Bugünkü duruşmada avukatların savunmaları da tamamlandı. Ardından sanıklara karar öncesi son sözleri soruldu. Daha sonra mahkeme heyeti müzakereye çekildi.

'KIZIL SOROS'A AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Osman Kavala’nın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Heyet, Osman Kavala’nın "siyasal veya askeri casusluk" suçundan ise beraatına ve bu suçtan tahliyesine karar verdi.

8 KİŞİ 18'ER YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Sanıklar Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüse yardım’ suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılmalarına karar veren mahkeme, sanıkların hükümle birlikte tutuklanmalarına karar verdi.

Haklarındaki yakalama kararları infaz edilemeyen sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Henry Jack Barkey, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Memet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin haklarındaki yakalama kararının infazının beklenilmesine hükmedildi.

HAKİMLERDEN SADECE BİRİ MUHALEFET ŞERHİ KOYDU

Bir üye hakim, "Sanıkların üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmalarına yeter her türlü kuşkudan uzak somut, kesin ve inandırıcı başkaca bir delil bulunmadığından tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesine ve diğer sanıkların tutuklanmaması gerektiği görüşündeyim" ifadelerini kullanarak karara muhalefet şerhi koydu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!