banner2

Son dakika: Orta Afrika ve Mali tezkeresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin karar TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberleri... TBMM Genel Kurulu'nda TSK'nın, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi. Buna göre, 31 Ekim 2022'den itibaren 1 yıl boyunca uzatılacak.

Gündem 26.10.2022, 18:24 26.10.2022, 18:24
Abone ol
Son dakika: Orta Afrika ve Mali tezkeresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin karar TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberleri... TBMM Genel Kurulu'nda TSK'nın, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla gönderilen tezkerede, daha önce BM Güvenlik Konseyi kararıyla Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu'nun (MINUSMA) kurulduğu anımsatıldı.

31 EKİM 2022'DEN İTİBAREN UZATILMASI İSTENDİ

Bölgedeki istikrara dikkat çekilen tezkerede "Afrika'da bölgesel istikrar ve barış için tehdit oluşturan insani ve siyasi krizlerin çözümüne ülkemizce askeri katkıda bulunulmasının bölgede ve genel olarak Afrika kıtasında izlemekte olduğumuz faal dış politikamızın doğal bir uzantısını oluşturacağı değerlendirilmiştir." denildi.

Tezkerede, TBMM tarafından son olarak 19 Ekim 2021 tarihinde uzatıldığı hatırlatılan TSK'nın görev süresinin, Cumhurbaşkanınca verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde 31 Ekim 2022 tarihinden itibaren bir yıl uzatılması istendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!