banner2

Son dakika... MİT'ten nokta bir operasyon daha: YPG/YPJ'nin sözde Münbiç sorumlusu öldürüldü!

Son dakika haberi... MİT, terör örgütü YPG/YPJ'nin sözde Münbiç sorumlusu Uman Derviş'i, Suriye'nin Münbiç bölgesinde gerçekleştirdiği operasyonla öldürdü. Terör örgütünün önemli üyelerinden olan Uman Derviş'in metropol eylemlerini organize ederek görev yürüttüğü ve eylemleri gerçekleştirecek canlı bombaları bizzat eğittiği ortaya çıktı.

Gündem 19.09.2023, 09:51 19.09.2023, 10:47
Abone ol
Son dakika... MİT'ten nokta bir operasyon daha: YPG/YPJ'nin sözde Münbiç sorumlusu öldürüldü!

Son dakika haberi... MİT, terör örgütü YPG/YPJ'nin sözde Münbiç sorumlusu Uman Derviş'i, Suriye'nin Münbiç bölgesinde gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirdi. Örgütte bulunduğu süre zarfında çeşitli görevler üstlenmesine karşın metropol eylemlerini organize eden birimdeki görevinden hiç ayrılmamış ve örgütte görev yürüttüğü yerlerde beraberindeki örgüt mensuplarından özel seçtiği teröristleri Türkiye’ye eylem gerçekleştirmek üzere bizzat eğitmeye devam etmişti. 

PKK'NIN METROPOL SORUMLULARINDANDI 

Şervin Derik kod Uman DERVİŞ, aynı zamanda PKK’nın Türkiye’de metropollerde eylemler gerçekleştirmek üzere kurduğu PKK/Şehit Salih Metropol Birimi Sorumlularındandı. U.DERVİŞ, Suriye’den Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilmesi planlanan eylemleri organize ediyordu.

FIRAT VE ZEYTİN DALI BÖLGELERİNDEKİ EYLEMLERİN TALİMATI VERİYORDU 

Şervin Derik kod Uman DERVİŞ, Münbiç Genel Sorumlusu olması itibarıyla Münbiç sınırında yer alan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı  bölgelerinde görev yapan güvenlik güçlerimize yönelik eylemlerin talimatını veren örgüt mensubuydu. Bununla birlikte örgütün Türkiye’de metropollerde eylem gerçekleştirmek üzere yetiştirdiği kadrolardan Suriye’de bulunanların da sorumluluğu doğrudan U.DERVİŞ’e bağlıydı ve son dönemde Türkiye’ye yönelik eylemselliği arttırmak için her fırsatı deniyorlardı.

UMAN DERVİŞ KİMDİR? 

Sara/Şervin Derik/Şervin Serdar kod isimlerini kullanan Uman DERVİŞ, örgütün kırsal kadrolarına 1998 yılında katılmış olup PKK/KCK içerisinde özel güç birimine seçilerek suikast, sabotaj, bomba yapımı gibi kapsamlı askeri eğitimler almıştı. 1998-2014 yılları arasında Irak’ta farklı alanlarda sorumlu düzeyde görevler üstlenmiş ve PKK’nın şehir eylemlerini organize eden Şehit Salih Metropol Birimi’nde sorumlu düzeyde faaliyet yürütmeye başlamıştı. 2014 yılında ise Gare’de Suriye’den Irak’a aktarılan örgüt mensuplarının aktarımı ve askeri eğitimleri akabinde Suriye’ye dönüşlerini organize etmişti.

MÜNBİÇ EYALETİNİN GENEL SORUMLULUĞUNU YAPTI 

Şehirde gizlenme eğitimleri alan Şervin Derik 2015 yılında Türkiye’ye gelerek İzmir’de örgütsel faaliyetler yürütüp tekrar Suriye’ye kaçmıştı. 2015-2016 yıllarında YPG adına Avrupa’ya giderek bazı ülkelerin yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştiren Şervin Derik 2019-2021 yıllarında Irak’ta örgüt mensuplarının eğitimlerini organize etmişti. 2021 yılında ise Suriye’ye geçerek YPG istihbaratının dış ilişkiler sorumlusu olmuş ve akabinde Münbiç Eyaleti Genel Sorumlusu olarak faaliyet yürütmeye başlamıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!