banner2

Son dakika: MGK'nın kritik toplantısı sona erdi! Terörle mücadele ve Yunanistan vurgusu

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kritik MGK toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yayımlanan bildiride, "Milletimizin hak ve menfaatleri için her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina edilmeyecektir. Yunanistan'ın tavrı mantıktan uzak" ifadelerine yer verildi.

Gündem 28.09.2022, 20:46 28.09.2022, 21:53
Abone ol
Son dakika: MGK'nın kritik toplantısı sona erdi! Terörle mücadele ve Yunanistan vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, sonrası yayımlanan kritik bildiride, terörle mücadele ve Yunanistan'ın provokasyonlarına vurgu yapıldı.

Yaklaşık  4 saat süren toplantı sonrası yapılan açıklamada, Yunanistan'ın son dönemde artan kışkırtıcı eylemleri ele alındı. Açıklamada, "Yunanistan'ın beyhude çabalarına karşı milletimizin menfaatlerinin muhafazası için her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina edilmeyecektir. Yunanistan'ın tavrı mantıktan uzak. Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması konusunda Yunanistan'ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir" denildi.

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma kararına ilişkin de "Müttefiklik ruhuna aykırı olan bu karardan geri dönülmesi çağrısında bulunulmuştur" ifadeleri kullanıldı.

işte MGK bildirisinin tam metni:

TERÖRLE MÜCADELE MESAJLARI

"PKK/KCK-PYDYPG-SDG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş; çöküş sürecine giren PKK/KCK terör örgütünün yurt içinde ve yurt dışında tevessül edebileceği eylemlere karşı alınacak ilave tedbirler görüşülmüştür.

Son dönemde Irak'ta müşahede edilen hadiselerin, güvenlik ve istikrara menfi yansımaları ile PKK/KCK terör örgütünün bu durumu istismar ederek alan kazanma ve ikili ilişkilerimize zarar verme çabaları ele alınmış; terör örgütleri ile mücadelede müşterek bir anlayış çerçevesinde hareket edilmesinin önemine dikkat çekilmiştir.

EGE'DE YUNAN PROVOKASYONU

Uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine riayet etmeye yönelik çağrılarımıza rağmen hukuk dışı uygulamalarından vazgeçmeyen Yunanistan'ın bilhassa son dönemde artan kışkırtıcı eylemleri tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

DESTEK VERENLERE "AKLISELİM" ÇAĞRISI

NATO çerçevesinde icra edilen faaliyetleri dahi sabote edecek ve uluslararası sularda seyreden sivil gemilere ateş açtıracak kadar akıl ve mantıktan uzaklaşan Yunanistan yönetiminin beyhude çabalarına karşı milletimizin hak ve menfaatlerinin muhafazası için uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina etmeyeceğimiz kuvvetle vurgulanmıştır. Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması konusunda Yunanistan'ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir.

ABD'YE SİLAH AMBARGOSU TEPKİSİ

ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı değerlendirilmiş, Doğu Akdeniz’de barış ve dengeyi menfi yönde etkileyecek ve müttefiklik ruhuna da aykırı olan bu karardan geri dönülmesi çağrısında bulunulmuştur.

Türkiye’nin Kıbrıs Türklerinin haklarının savunulması için yürüttüğü çok boyutlu faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceği vurgulanarak tüm ülkeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya davet edilmiştir.

ERMENİSTAN'A BARIŞ HATIRLATMASI

Ermenistan, Azerbaycan’a yönelik kışkırtıcı eylemleri sebebiyle kınanmış, Ermenistan yönetimine kendisine sunulan barış fırsatını değerlendirmesi ve tüm ahdi yükümlülüklerini yerine getirmesi sorumluluğu hatırlatılmıştır.

Kalıcı barışa ulaşılması için yoğun gayret sarf eden Azerbaycan’a yönelik güçlü destek teyit edilmiş, başta bölge ülkeleri olmak üzere meseleye müdahil olan tüm aktörlerin, anlaşmazlıkları derinleştirmek yerine kalıcı çözüme samimiyetle katkı sunmasının önemi vurgulanmıştır.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna’da sürmekte olan savaşın, bir an evvel sonlandırılmasına matuf adımların gecikmeksizin atılması gerektiği belirtilmiş, Türkiye’nin tahıl koridorunun tesisi ve esir değişiminin gerçekleştirilmesi girişimlerinde olduğu gibi barışın sağlanması ve insanı kriz ile küresel ölçekteki zararların hafifletilmesi için gayret sarf etmeyi sürdüreceği ifade edilmiştir.

LİBYA'DAKİ SON DURUM DA ELE ALINDI

Libya’daki son gelişmelerin, büyük fedakarlıklarla tesis edilen huzur ve diyalog ortamına halel hale getirmemesi ve halkın iradesinin önünde engel teşkil etmemesi gerektiği belirtilmiştir. Ülkenin geleceğinde önemli bir rol oynayacak adil, hür ve muteber seçimlerin, demokratik usullere uygun şekilde ve bir an evvel gerçekleştirilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!