banner2

Son dakika: Kahramanmaraş'taki 7,7 büyüklüğündeki deprem sonrası acı bilanço

Son dakika haberleri... AFAD verilerine göre; bu sabah saatlerinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem 10 ilden de hissedildi. 7 bin 840 vatandaş enkazdan çıkarıldı. Depremde can kaybı sayısı 2921'e yükseldi. Depremde yaralı sayısı ise 15 bin 834 olarak güncellendi.

Gündem 06.02.2023, 22:05 09.02.2023, 22:30
Abone ol

Türkiye, bu sabah saatlerinde acı bir habere uyandı. Saat 4.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde şiddetli deprem meydana geldi. Deprem, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da da hissedildi. 10 ile bağlı ilçelerde ve köylerde de büyük hasar meydana geldi. 

Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 42 artçı deprem meydana geldiği belirtildi. Adana’da meydana gelen depremde çöken 14 katlı binadan yaşlı bir kadın sağ olarak çıkartıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş'ta enkaz altında kalan bir vatandaşla konuştu, ekipleri bölgeye yönlendirdi.

AFAD BAŞKANI: 5 BİN 606 BİNA YIKILDI

Saat 22.11'de açıklama yapan AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 1762 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 bin 68 kişinin yaralandığını, 5 bin 606 binanın yıkıldığını bildirdi.

Tatar, şu açıklamaları yaptı:

"Bir yandan yoğun şekilde bütün depremin etkilediği alanlarda arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Devletimiz tüm imkanlarıyla yoğun şekilde çaba sarfediyor.

Bakanlarımız bölgede. İllerdeki bütün kapasitesiyle valilerimiz, kaymakamlarımız var. Bölgede 10 bin 176 personel sayısı var. Bu sayı artıyor. 10 bin 409 AFAD gönüllüsü 216 araç ile görevlerini yoğun şekilde sürdürüyorlar.

Bizler dayanışma kültürü yüksek olan milletiz. AFAD'ın bağış hesapları var. Bu tür afet dönemlerinde daha çok öne çıkıyor. Özellikle bağış yapmak isteyen vatandaşların AFAD'ın web sayfasında bulunan Twitter hesabından da yayınladığımız farklı farklı bankalar üzerinden bağış yapabilecekleri hesaplar var.

Bu bağışların koordineli bir şekilde yürütülmesi ve afet bölgesine doğru şekilde ulaştırılması için tek elden yapılması gerekiyor. Bunun koordinasyonunu yapan kurum AFAD'ımız.

Şu ana kadar 250 milyon TL'si Aile ve Sosyal Bakanlığı'ndan 100 milyon AFAD'dan olmak üzere 350 milyon lira acil yardım ödeneği sevkedilmiş durumda."

ACI BİLANÇO: 2316 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ

Depremde can kaybı sayısı 1762'ye yükseldi. Depremde yaralı sayısı ise 12 bin 68 olarak güncellendi.

TREN SEFERLERİNE ARA VERİLDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, depremler nedeniyle bazı tren seferlerine ara verildiğini duyurdu. Bakanlık tarafından "Bugün Elazığ-Adana-Elazığ arası işleyen Fırat Ekspresi ile Ankara-Kurtalan-Ankara arası işleyen Güney Kurtalan Ekspresi için tüm duraklarda, Ankara Malatya-Ankara arası işleyen 4 Eylül Mavi Ekspresi için ise yalnızca Sivas-Malatya arasında işletmeciliğe ara verilecek. Yarın da Ankara-Tatvan-Ankara arası işleyecek Van Gölü Ekspresi de yolcu taşımacılığına ara verecek" ifadelerine yer verildi.

EĞİTİME 2 HAFTA ARA VERİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ''Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis illerimizde 1 hafta eğitim öğretime ara vereceğiz. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz." şeklinde açıklama yaptı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ise ''Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 10 ilde yükseköğretim kurumlarımızda ikinci bir duyuruya kadar eğitim öğretime ara verilmiştir.'' ifadelerine yer verdi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ATM'LERLE İLGİLİ KARAR

Türkiye Bankalar Birliği, depremden etkilenen illerde bulunan ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesine karar verdi. TBB'den yapılan açıklama şu şekilde; "Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır. Bankacılık sektörü depremden etkilenen bölgeleri yakından takip ederek, ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla kamu otoriteleriyle işbirliği halinde gerekli çalışmaları sürdürmeye devam etmektedir."

BAKAN DÖNMEZ: MOBİL SANTRALLERİMİZİ BÖLGEYE SEVK ETTİK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'yi derinden yaralayan depremin ardından yaptığı açıklamada ''Enerji altyapılarımızda ciddi hasarlar var. Gerek elektrik iletim hatlarında gerekse doğal gaz iletim hatlarında ve dağıtım hatlarında hasarlar var. En büyük hasarlarımızdan birisi de merkez üssüne yakın Türkoğlu ilçesinde doğal gaz iletim hattında kopma meydana geldi. Bu hat Maraş başta olmak üzere, Gaziantep, Hatay ve Kilis’e doğal gaz taşıyan ana iletim hattımız. İllerimizde kesintiler yaşanabilir. TEİAŞ’a ait 30 trafoda hasar söz konusu. Bir kısmında ağır hasar olan yerlerimiz de var. Mobil santrallerimizi bölgeye sevk ettik. Hastane, aş evi, fırın gibi tesislerde doğal gaz ve enerjiyi gerek mobil jeneratörlerle sağlamaya çalışacağız.

OTOYOL KAPANDI

Tarsus- Adana Gaziantep Otoyolu'nun Toprakkale- Gaziantep bölümü, araç trafiğine kapatıldı. Deprem sırasında bu bölgede, bazı noktalarda asfaltta çöküntüler oluştuğu bildirildi.

DİYANET'TEN AÇIKLAMA: VATANDAŞLAR CAMİLERDE KALABİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, depremin ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Deprem bölgesinde evlerine giremeyen tüm vatandaşlarımız, arzu etmeleri halinde il müftülüklerimiz ve din görevlilerimizin rehberliğinde uygun olan camilerimizde diledikleri kadar kalabilirler."

AFAD'DAN HAYATİ ÇAĞRI: HASARLI YAPILARA GİRMEYİN

AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Deprem sonrası hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Yolları, acil yardım araçları için boş bırakın. Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız" denildi.

AFAD'DAN YENİ AÇIKLAMA: DEPREMİN İVMESİ 664 GAL OLARAK ÖLÇÜLDÜ

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar'dan Kahramanmaraş'taki depreme ilişkin açıklama geldi. Tatar, yaptığı açıklamada "Şu anki tablo 24 Ocak 2020'de Elazığ depreminin oluşturduğu yani kırıldığı noktaya kadar devam ediyor. Şu anki tablo sanki Elazığ depreminden daha güney batıya doğru kırılmayan kesimin kırıldığını gösteriyor. Depremin ivmesi 664 gal olarak ölçüldü. Özellikle önemli bir değer. 100 ve üzeri galde daha çok yıkımın beklendiğini biliyoruz" dedi.

BAKAN KİRİŞÇİ ADANA'DA

Tarım ve Oramn Bakanı Vahit Kirişçi Adana'ya giderek deprem bölgesine gidereki incelemelerde bulundu. Bakan Kirişçi, Adana Valisi Süleyman Elban ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Ay ile Turgut Özal Bulvarı'nda depremde çöken bir binada inceleme yaptı.

BİR KİŞİ ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILDI

Adana'da Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi'nde enkazdan bir kişi yaralı olarak çıkarıldı.

ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve ülkenin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, şunları kaydetti: "İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir. Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valiliklerimiz ve diğer tüm kurumlarımız çalışmalarına hızla başlamıştır. Biz de yaşanan deprem sonrası başlatılan çalışmaları koordine ediyoruz. Yaşadığımız bu felaketi inşallah hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatmayı temenni ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem çalışmalarını koordine etmek için AFAD Başkanlığına geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da tüm ekiplerin teyakkuzda olduğunu belirterek dördüncü seviye alarm verildiğini söyledi.

ERDOĞAN, VALİLERLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa valileri ile deprem sonrası durumla ilgili görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilerle görüşmelerinde depremden etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.


30 SANİYEDEN FAZLA SÜRDÜ

Şiddetli deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Çok sayıda ilden de hissedilen deprem, 30 saniyeden fazla sürdü. Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere  toplamda 32 artçı deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle vatandaşlar panik halinde evlerinden çıkarak dışarıda bekledi.

HANGİ VALİ NE DEDİ?

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, ''Hasar ciddi. Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil." dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, depremin ardından yaptığı açıklamada "Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu" dedi. 

Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını açıkladı. 

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, depremin ardından yaptığı açıklamada "Depremde şu an 18 vatandaşımız vefat etti, 67 vatandaşımız da yaralı" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, "Depremde 7 bina çöktü. Tüm ekiplerimiz alanda. Arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 79 vatandaş yaralı. Yaralılar genel olarak hafif yaralı durumda. 12 vatandaşımız enkaz altından çıkarıldı." açıklamasında bulundu.

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, ise kentte 34 binanın yıkıldığını, 5 kişinin hayatını kaybettiğini ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Kilis Valiliği'nden Kahramanmaraş merkezli depreme ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "07.15 itibarıyla 49 ihbar alınmıştır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır. 26 AFAD personeli, 8 gönüllü, 6 MEB AKUB personeli, emniyet, jandarma, itfaiye, arama kurtarma ekipleri hasar tespit ve enkaz kaldırma çalışmalarına devam etmektedir. Merkez ilçede bir bina yıkılmış olup arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca ikinci bir emre kadar eğitim ve öğretime ilimiz merkez ve köylerinde ara verilmiştir."

THY EK SEFER DÜZENLEYECEK

Depremin ardından Türk Hava Yolları, deprem bölgesine ek seferler düzenleyecek. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından byaptığı açıklamada, "Yardım ekiplerinin bölgeye en hızlı şekilde transferi ve sevdikleriyle buluşmak isteyen vatandaşlarımız için ek seferlerimizi hazırlıyoruz. Depremden etkilenen bölgelere uçuşları olan misafirlerimiz için ücretsiz iptal/değişiklik hakkı tanıyoruz" dedi.

ELON MUSK: STARLİNK UYDULARIMIZI TÜRKİYE'YE GÖNDEREBİLİRİZ

Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Türkiye'de meydana gelen depremle ilgili açıklamada bulundu. Musk, yaptığı açıklamada "Türk hükümeti onay verir vermez, SpaceX şirketimiz Starlink uydularımızı Türkiye'ye gönderebilir." ifadelerini kullandı.

BOTAŞ'TAN AÇIKLAMA: DOĞALGAZ AKIŞI DURDURULDU

BOTAŞ'tan Kahramanmaraş'ta meydana gelen depreme ilişkin açıklama yapıldı. Yapıln açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Hatay il merkeziyle Kırıkhan ilçesi, Kahramanmaraş il merkeziyle Pazarcık ve Narlı ilçelerine tedbir amaçlı doğal gaz akışı durdurulmuştur. Ham petrol boru hatlarında yapılan kontroller sonucu herhangi bir hasar tespit edilmedi" 

BAKAN KOCA: HAVA VE KARA AMBULANSLARIMIZ HİZMETTE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "81 ilimizden yeterli sayıda ekibimiz afet bölgelerinde görev başında olup, arama-kurtarma ve sağlık hizmeti çalışmalarına devam ediyor. Hava ve kara ambulanslarımız da bölgede hizmette. Şu an koordinasyonu deprem felaketinden etkilenen illerimizden Hatay'dan yürütüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!