banner2

Son dakika: İstanbullulara kötü haber! Toplu ulaşıma zam geliyor

İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine yeni yılda yapılacak zam oranı için UKOME toplantısı başladı. Esnafın ekim ayında toplu ulaşıma yüzde 50 zam talebinin bu toplantıda da devam etmesi beklenirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise tam abonman bilet fiyatının 9 lirayı aşmaması gerektiğini söylemişti. İBB tarafının ise maliyetleri hesaba katarak miktarı belirleyeceği aktarılıyor. Bugün gerçekleştirilecek toplantı sonucu nihai karar verilecek.

Gündem 21.12.2022, 15:35 21.12.2022, 16:26
Abone ol
Son dakika: İstanbullulara kötü haber! Toplu ulaşıma zam geliyor

UKOME yılın son toplantısını bugün gerçekleştiriyor. İstanbul'da toplu taşımaya zam teklifi ekim ayında gündeme gelmişti ancak yapılan oylamamnın ardından zam tej-klifini Aralık ayında görüşelim kararı çıkmıştı.

TARİFE ASGARİ ÜCRETİN ARDINDAN BELLİ OLACAK

İstanbul'da toplu ulaşım ücretlerine yapılacak zam için, asgari ücretin belirlenmesinin beklenmesine karar verildi. UKOME, ulaşım ücretlerine zam teklifinin görüşülmesi için olağanüstü toplantı yapılacağını duyurdu.

BUGÜN ÜCRET TARİFESİ BELLİ OLACAK

Bugün UKOME'nin Aralık ayı toplantısında toplu taşımaya zam teklifi görüşülecek. Ve bu toplantıdan çıkacak karara göre yeni yılda toplu taşıma ücret tarifesi de belirlenmiş olacak.

GÜNCEL BİLET FİYATLARI

Tam elektronik bilet: 7 lira 67 kuruş
Tam abonman: 602 lira
Taksi açılış ücreti: 9 lira 80 kuruş
Taksi kısa mesafe ücreti: 28 lira
Minibüs indi bindi: 5 lira 25 kuruş

TARAFLARIN TEKLİFİ NE OLACAK?

UKOME toplantısında esnafın ekim ayında istediği en az yüzde 50 zam talebini yinelemesi bekleniyor. 
Öte yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın ise daha önceki toplantılarda tam abonman biletinde 9 liranın aşılmaması söylemini bu toplantıda da tekrar etmesi bekleniyor. 

İBB ise maliyetlerdeki artış, personel maaşları ve akaryakıt ücretlerini göz önünde bulunduracak. 

ZAM ORANI YENİ YIL GELMEDEN BELİRLENECEK

Üç farklı grubun da birbiirnden bağımsız olarak zam beklentisi var. Yapılacak görüşmenin ardından zam oranı belirlenecek. Uzlaşı sağlanamazsa önümüzdeki günlerde tekrar toplanması bekleniyor. Ancak yeni yıl gelmeden toplu taşımaya zam tarifesinin belli olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!