banner2

Son dakika! İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 'terör' teftişi! İçişleri harekete geçti...

Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde başta PKK ve FETÖ olmak üzere yüzlerce terör örgütü mensubunun çalıştığının ortaya çıkması İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Gündem 26.12.2021, 20:10 26.12.2021, 20:28
Abone ol
Son dakika! İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 'terör' teftişi! İçişleri harekete geçti...

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) teftiş başlatıldığını duyurdu. CHP'li Ekrem İmamoğlu yönetimindeki belediye ve bağlı kuruluşlarında terör örgütleriyle irtibatlı yüzlerce kişinin çalıştığı ortaya çıkmıştı. 

455 PKK'lı, 80 DHKP/C'li, 20 MLKP'li, 2 MKP'linin yanında İBB'de çok sayıda FETÖ üyesinin de istihdam edildiğinin anlaşılmasıyla birlikte bu kurumun detaylı olarak incelenmesi amacıyla özel teftiş başlatıldı. 

İBB'de son olarak, PKK'ya yakın DİAYDER referansıyla 6 adet gassalın (ölü yıkayıcı) görev yaptığı ve bu kişilerin maaşlarının 4'te 1'ini DİAYDER kanalıyla Kandil'e aktardıkları tespit edilmişti. 

Teftiş başlatıldığı haberini resmi hesabından duyuran İçişleri Bakanlığı bu soruşturmaya dikkat çekerek "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde işbaşı yaptırılan, terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğuna yönelik iddia ve tespitler... DİAYDER referansıyla İBB'ye yerleştirilenlere yönelik başlatılan özel teftişle ilgili açıklamamız..." diyerek şu ifadeleri kamuoyuyla paylaştı:

DİAYDER DOSYASI TEFTİŞ KAPSAMINDA

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden;
455'inin PKK/KCK, 80'inin DHKP-C, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır. 

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne DİAYDER referansıyla PKK terör örgütü irtibatlı ve iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınaca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İŞTE O AÇIKLAMA 

İMAMOĞLU'NDAN 'YÖNETİM DEĞİŞİR' TEHDİDİ! 

İçişleri'nin flaş hamlesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi de birm açıklama yaptı. İBB'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda terör örgütü üyelerinin neden istihdam edildiğinden veya personelin Kandil'e para gönderdiğinin ortaya konulduğu DİAYDER soruşturmasından bahsedilmedi. 

Bunun yerine İçişleri Bakanlığı'nın sözkonusu teftiş adımını sosyal medyadan duyurmasını eleştiren Ekrem İmamoğlu yönetimindeki kurum, İçişleri açıklamasıyla 86 bin İBB çalışanının zan altında bırakıldığını savundu. 

"Terör bağlantılı kişiler ortada gezip kamu kurumalrında iş buluyorsa bu sorun İBB'nin değil güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı'nındır" denilen açıklamada İmamoğlu, İBB'den personele dair bilgilerin kendilerine verilmesini istedi. 

İBB bir de tehdit savurmayı ihmal etmedi. 21 Mart seçimlerinden beri çeşitli hukuksuzlukların devam ettiği, bunun devlet ciddiyetiyle örtüşmediğini ileri süren İBB, "Elbet Türkiye Cumhuriyeti hak ettiği şekilde idare edilecektir çünkü bu kudret milletimizde fazlasıyla mevcuttur" ifadesini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!