Son dakika: İsrail ile ilişkiler tamamen normalleşti

Son dakika haberi... İsrail, Türkiye ile ilişkilerin tamamen normalleştirildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Tel Aviv'e büyükelçi atama kararı aldık." ifadesini kullandı. Çavuşoğlu ayrıca Türkiye'nin Filistin'in hakkını savunmaya devam edeceğini söyledi.

Gündem 17.08.2022, 14:25 17.08.2022, 17:27
Abone ol

İsrail Başbakanı Yair Lapid, İsrail ve Türkiye ilişkileri tamamen normalleştirme kararı aldıklarını açıkladı.

İsrail basını, söz konusu gelişmenin; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Yair Lapid arasındaki telefon görüşmesinde alındığı belirtti.

KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİ ATANACAK

Lapid yaptığı açıklamada, "İsrail ile Türkiye diplomatik ilişkilerde tam normalleşmeye geri dönüyor, karşılıklı büyükelçi atanacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Karşılıklı büyükelçileri atıyoruz. Tel Aviv'e büyükelçi atama kararı aldık. İsimler açıklanacak. Ve süreç resmen başlamış olacak" ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada ise; "Türkiye ile ilişkilerin yenilenmesi, bölge istikrarı için önemli bir faktör. Geçtiğimiz sene yaşanan olumlu gelişmelerden sonra İsrail ve Türkiye, tam diplomatik ilişkilere geri dönmeye karar verdi. Dün akşam, Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Alan Oshfiz, Türk Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal ile telefonda görüştü. Ülkeler arasındaki ilişkiler derinleştirilecek. Ekonomi, ticaret ve turizm ilişkileri geliştirilecek" denildi.

HERZOG: DOĞU AKDENİZ'DE İYİ BİR ORTAKLIK HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİDİR

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog normalleşme çalışmalarına ilişkin, "Türkiye ile tam diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılıyorum. Doğu Akdeniz'de iyi bir ortaklık ve komşuluk hepimiz için önemlidir. Tüm inançların mensupları barış içinde yaşayabilir ve yaşamalıdır." ifadesini kullandı.

İLK AÇIKLAMA ABD'DEN GELDİ

Türkiye ve İsrail'in karşılıklı büyükelçi atama kararına ilşikin ilk açıklama Ankara Büyükelçiliği'nden geldi. Açıklamada, "Haberleri memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!