Son dakika! Isparta'daki elektrik kesintisinde karar verildi! Rekor ceza kesildi

EPDK, Isparta'da yaşanan kesintiler için elektrik dağıtım şirketine toplam 15 milyon 583 bin 459 lira tazminat cezası verdi. Tutar, tüketicilere ödenecek.

Gündem 26.05.2022, 14:40 26.05.2022, 16:15
Abone ol
Son dakika! Isparta'daki elektrik kesintisinde karar verildi! Rekor ceza kesildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Isparta'da yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ile ilgili soruşturma sürecini tamamladı.  

Soruşturma sonucunda ilgili firmaya rekor ceza kesildi. 

Soruşturmada, Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin gerekli iyileştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını zamanında yapmayarak bölgedeki elektrik dağıtım hizmetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek düzeyde düşürdüğü tespit edildi. Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi hakkında Kanun’un 16. maddesinde öngörülen 1 milyon 618 bin 333 TL idari para cezası verildi.

TOPLAM 3 MİLYON TL CEZA KESİLDİ 

Bu ceza dışında Akdeniz EDAŞ merkezinde icra edilen denetimler esnasında şirket kayıtlarını denetime hazır bulundurmaması ve ihtiyaç duyulan bilgi ve belgeleri zamanında sunmaması sebebiyle 1 milyon 618 bin 333 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylece toplam ceza 3 milyon 236 bin 666 TL’ye ulaştı.

VATANDAŞA 15 MİLYON TL ÖDENECEK

Diğer yandan EPDK enerji kesintilerine maruz kalan kullanıcıların mağduriyetini bir ölçüde de olsa telafi edebilmek için -Elektrik Piyasasında Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği uyarınca- elektrik dağıtım şirketlerini kesinti tazminatı ödemekle yükümlü kılmıştı. Soruşturma kapsamında Isparta’daki tüm kesinti kayıtları detaylı olarak incelendi ve 2022 yılı Şubat ayında 10 saat ve üzerinde gerçekleşen 19 adet uzun süreli kesintiden 27 bin 850 abonenin etkilendiği tespit edildi. 
 
Bu sebeple Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. söz konusu uzun süreli kesintilerden etkilenen mesken abonelerinin her birine 108,96 TL, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak 1307,52 TL’ye kadar değişen tutarlarda olmak üzere toplam 15 milyon 583 bin 459 TL tutarında uzun süreli kesinti tazminatı ödeyecek.

EPDK CEZAYI DEĞERLENDİRDİ

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yasalar ve yönetmeliklerle hareket eden bir kurumdur. Siyasi değerlendirmelerin hep dışında kalmaya gayret ediyoruz ve işimize bakıyoruz.  Soruşturma sürecimizi de bu hassasiyetle ve titizlikle yürüttük.  Savunmaları aldık… Gerekli incelemeleri ve değerlendirmeleri yaptık. Elbette bu yasal süreç biraz zaman alıyor. Soruşturma sonucu Kurulumuzun aldığı bu karar tüketicilerimize yönelik hizmet kalitesindeki düşüklük sebebi ile bir dağıtım şirketine verilmiş en büyük ceza. Umuyorum sektörümüz de gereken mesajı alacaktır. Kurum olarak, tazminat ödeme süreçlerinin eksiksiz bir biçimde yürütülüp yürütülmediğini de yakından takip edeceğiz" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!