banner2

Son dakika: İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan göçmen raporu: Sınırlardan 70 bin kişinin girişi engellendi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, düzensiz göçle mücadele rakamlarını paylaştı. Bakan Yerlikaya, "1 Haziran'dan 22 Eylül'e kadar 42 bin 875 düzensiz göçmeni deport ettik. Sahaya böyle basmamız sonucunda vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi, ülkeden ayrıldı" dedi.

Gündem 27.09.2023, 12:16 27.09.2023, 12:38
Abone ol
Son dakika: İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan göçmen raporu: Sınırlardan 70 bin kişinin girişi engellendi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Ali Yerlikaya, göreve başladıkları günden 22 Eylül'e kadar 97 bin 363 düzensiz göçmen yakaladıklarını söyleyerek, "Sınırlara öyle iyi basıyor ki Milli Savunma Bakanlığımız 70 bin 796 engelleme yaptı kayıtlı engelleme bunlar, içeri almıyoruz. 1 Ekim'de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da Mobil Göç Noktası Uygulamasına başlıyoruz. 1 Kasım'da bu araç sayısını 153'e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz, 1 Aralık'ta tüm Türkiye'de uygulama başlayacak. Futbol müsabakaları dahil olmak üzere her yerde kimlik kontrolü yapacağız" ifadelerini kullandı.

"YAPACAKLARIMIZ ŞAŞIRTACAK"

Emniyet birimlerinin suç ve suçlularla mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulunan Yerlikaya, "1 Haziran'dan 22 Eylül'e kadar 42 bin 875 düzensiz göçmeni deport ettik. Sahaya böyle basmamız sonucunda vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi, ülkeden ayrıldı. Suçlularla mücadeleyle ilgili daha sonra yapacaklarımızı duyduktan sonra çok şaşıracağız. Varsa bir suçlu onu yakalayacağız, adalete teslim edeceğiz başka çaresi yok" dedi.

42 BİN 875 DÜZENSİZ GÖÇMEN DEPORT EDİLDİ

Göreve başladıkları günden 22 Eylül'e kadar 97 bin 363 düzensiz göçmen yakaladıklarını söyleyen Bakan Yerlikaya, "22 Eylül'e kadar 42 bin 875 düzensiz göçmeni deport ettik. Sahaya böyle basmamız sonucunda vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi, ülkeden ayrıldı, daha önce 89 bindi. Sınırlara öyle iyi basıyor ki Milli Savunma Bakanlığımız 70 bin 796 engelleme yaptı kayıtlı engelleme bunlar, içeri almıyoruz" diye konuştu.

MOBİL UYGULAMA 1 EKİM'DE YAYGINLAŞACAK

Düzensiz göçmenlerin ağırlıklı olarak hangi Afganistan, Pakistan, Özbekistan, İran hududundan gelenler olduğunu ifade eden Yerlikaya, "Mobil Göç Noktası Uygulaması yapıyoruz. Düzensiz göçle ilgili en ufak bir komplikasyon olmaması için bu pilot uygulama İstanbul'da tuttu. 9 hafta içerisinde bir tane komplikasyon olmadı. 1 Ekim'de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da Mobil Göç Noktası Uygulamasına başlıyoruz. 1 Kasım'da bu araç sayısını 153'e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz, 1 Aralık'ta tüm Türkiye'de uygulama başlayacak" ifadelerini kullandı.

SABIR VE SIFIR HATA GEREKİYOR

Mobil Göç Noktası Uygulamasının önemine değinen Bakan Yerlikaya, şunları kaydetti: "Futbol müsabakaları dahil olmak üzere her yerde kimlik kontrolü yapacağız. Turisti veya ikamet izni olan bir yabancıyı üzerinde kimlik veya pasaportu yok diye alıp, geri gönderme merkezine götürmeyeceğiz. İstanbul'da bunu 9 hafta boyunca pilot uygulamayla başardık. İstanbul'da 20 göç mobil noktasını 38 araca çıkardık. Düzensiz göçü, kaçak göçmeni, şehir içerisinde yakalamak sabır ve sıfır hata düşüncesiyle hareket etmemiz gerekiyor. Turizm ülkesiyiz. Mobil Göç Noktasında hangi görevlilerimiz oluyor? Yabancılar ile iletişim sağlayacak tercüman ve göç uzmanlarımız merkezde çalışıyor. Bu merkezlerde Göç-Net sistemi ve biyometrik yani parmak izi okutma sistemimiz var."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!