Son dakika! HDP'li vekil Semra Güzel'in dokunulmazlığı için komisyon

Son dakika gelişmesine göre; TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığını kaldırmak için hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verdi. Hazırlık Komisyonu 5 milletvekilinden oluşuyor.

Gündem 20.01.2022, 12:53 20.01.2022, 13:40
Abone ol

Güvenlik güçleri tarafından Adıyaman'da öldürülen PKK'lı teröristle fotoğrafı çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkındaki fezleke Meclis'te. TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasının istendiği iki fezlekeyi görüşmek üzere toplandı.

HAZIRLIK KOMİSYONU KURULACAK

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla hazırlanan iki dokunulmazlık dosyasını görüşmek için toplandı. TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığını kaldırmak için hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verdi.

KOMİSYON RAPORUNU 1 AY İÇİNDE AÇIKLAYACAK

Bozdağ yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Hazırlık Komisyonu bugün ilk toplantısını gercekleştirecek ve komisyon çalışmaları başlayacak. Komisyon raporunu 1 ay içinde açıklayacak. Hazırlık Komisyonu için bu akşam başkan seçimi yapılacak. Semra Güzel isterse, Hazırlık Komisyonu, Karma Komisyonu ve TBMM Genel Kurulu'nda sözlü veya yazılı savunma yapabilecek. Güzel, kendisini seçtiği bir vekile de savundurabilecek.''

KOMİSYON 5 VEKİLDEN OLUŞUYOR

Hazırlık Komisyonu 5 milletvekilinden oluşuyor. Komisyonda AK Parti'den Ramazan Can, Abdullah Güler, Zeynep Gülyılmaz; HDP'den Mehmet Rüştü Tiryaki; CHP'den ise Rafet Zeybek yer alıyor.

EN FAZLA FEZLEKE SAYISI CHP VE HDP'YE AİT

Karma Komisyonun uhdesinde en fazla HDP ve CHP milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekeler bulunuyor. Bu kapsamda HDP milletvekillerinin 1120, CHP milletvekillerinin ise 267 fezlekesi yer alıyor. Komisyonda, AK Parti'nin 15, MHP'nin 11, İYİ Partinin 13, Türkiye İşçi Partisi'nin 25, Demokratik Bölgeler Partisinin 66, Demokrat Parti'nin 7, Yenilik Partisi'nin 1, Memleket Partisi'nin 1, Zafer Partisi'nin 4, bağımsız milletvekillerinin ise 23 dosyası bulunuyor.

İYİ PARTİ VE CHP 'EVET' DİYECEK

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Güzel hakkındaki fezlekeye İYİ Parti olarak "evet" oyu vereceklerini ifade etmişti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, öldürülen PKK'lı ile fotoğrafları paylaşılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle düzenlenen fezlekeye ilişkin, “Soruşturmasının yürüyebilmesi açısından bu dosyaya özel olarak dokunulmazlığının kaldırılması noktasında ‘evet’ oyu kullanacağız'' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!