banner2

Son dakika! Hatay'da peş peşe iki büyük deprem! 46 kişi hayatını kaybetti

Hatay'da art arda 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Peşe peşe gelen depremin ardından kentteki bazı hasarlı binalar yıkıldı. Depremde 6 kişi hayatını kaybetti, 18'i ağır 294 kişi yaralandı.

Gündem 21.02.2023, 07:15 21.02.2023, 08:37
Abone ol

Defne ilçesinde saat 20.00 civarında yaşanan depremin büyüklüğünü Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 6.4 olarak açıkladı.

Deprem sonrası bazı binalar yıkıldı.

16,7 kilometre derinlikteki deprem Adana, Konya, Mersin, Gaziantep ve Antalya'da da hissedildi.

Depremde bazı binalar yıkılırken, kent sakinleri büyük korku yaşadı.

5,8'LİK BİR DEPREM DAHA!

6,4 büyüklüğündeki depremin ardından bu kez Hatay'ın Samandağ ilçesinde saat 20.07'de 5,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 5,8'lik depremin derinliği ise 7 kilometre olarak belirlendi.

CAN KAYBI 6'YA YÜKSELDİ

Hatay merkezli depremde şu ana kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği, 18'i ağır 294 kişinin de yaralandığı açıklandı. Yıkılan binanın enkazında kalan 3 kişi için başlatılan arama kurtarma çalışmalarında, 10 saat sonra enkazdan 1 kişinin cansız bedeni çıkarıldı.

"GİRİLMEMESİ GEREKEN BİNALARA GİRİLEREK EŞYA TAŞINILIYOR"

Bölgedeki ihbarlara tüm hızıyla arama kurtarma ekiplerinin gitmeye çalıştığına değinen Soylu, şöyle devam etti:

"Bu akşam, artçı depremler şu ana kadar 6,4'ten sonra 26 defa daha tekrarladı. Bu akşam özellikle riskli binalara girilmemesi konusunda uyarılarımızı hala devam ettiriyoruz. Özellikle bir başka uyarımız daha var; burada Defne, Antakya ve bu civarda girilmemesi gereken binalara girilip eşya taşıması yapılıyor. Bunun son derece riskli ve de yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü hem artçı depremler devam ediyor. Binaların ağır hasarlı veya ne ölçüde olduğu bilinmeden içine girilmesi, genelgemizde ifade ettiğimiz gibi hocalarımız herhangi bir değerlendirme yapmadan bu binalara girilmesi, Allah korusun bir artçı depremde başka türlü felaketlere sebebiyet teşkil edebilir."

Soylu, bölge halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

TSUNAMİ ALARMI VERİLDİ!

6.4'lük deprem sonrası Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) tsunami alarmı verildi ve "Kıyıdan uzaklaşın ve daha yüksek bir yere ulaşın" açıklamasında bulundu.

AFAD ise "Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir" uyarısını paylaştı.

AFAD UYARISI GERİ ÇEKİLDİ

AFAD, "Deniz seviyesi yükselebilir" uyarısını geri çekti.

"ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR"

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise canlı yayında yaptığı açıklamada, "Şu anda Antakya'da herkes trafiğe çıkmış. Enkaz altında da kalanlar var, ihbarlar geliyor. AFAD'daki arkadaşlardan aldığımız bilgi bu" dedi.

AFAD'DAN KRİTİK UYARI!

Yaşanan depremlerin ardından AFAD'dan hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyarı yapıldı. AFAD'dan yapılan açıklamada "Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin." denildi.

AFAD ayrıca, "Hatay'da meydana gelen depremler sonrasında ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

ORTA DOĞU İLE KUZEY AFRİKA'DA DA HİSSEDİLDİ

6,4 büyüklüğündeki deprem Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı da salladı. Şiddetli deprem, Lübnan'da başkent Beyrut başta olmak üzere tüm kentlerde hissedildi. Paniğe kapılan vatandaşlar dışarı çıkarak toplanma alanlarına geçti.

Hatay merkezli deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır'da da hissedildi.

Hatay, Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremde en büyük yıkımın ve can kaybının yaşandığı kentlerin başında yer alıyordu. Kentte hayat durmuş, neredeyse sağlam bir yapı kalmamıştı. Büyük ölçüde boşaltılan kültür şehri Hatay'ın eski halinden eser kalmamış, birçok vatandaş kenti terk etmişti.

"ARTÇI DEĞİL, TETİKLENEN DEPREM"

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, son depremlere ilişkin, "Bu tetiklenen bir deprem, artçı bir deprem değil" değerlendirmesinde bulundu.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: HASARLI BİNALARDAN UZAK DURULMALI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz" açıklamasında bulundu.

HATAY VALİSİNDEN AÇIKLAMA

Hatay Valisi Rahmi Doğan, "Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor" dedi.

"SERUMLA DIŞARI KAÇTIK"

Diyarbakır'da da hissedilen depremle birlikte vatandaşlar çocuk, hasta demeden kendini dışarı attı.

Deprem anında hastaneden dışarı kaçan vatandaşlardan biri serumu ile kendini dışarı attı. Serum ile dışarı çıkan kadının gelini Cevriye Gezen, "Deprem oldu, sallandık, dışarı kaçtık. Kaynanam ve çocuklarım ile çıktık. Serum ile birlikte dışarı kaçtık. Kendisi çok hasta. Ödümüz koptu, 15 gündür evde rahat yatamıyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!