Son dakika: Erzincan'da çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetleri durduruldu

Son dakika haberleri... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İliç’teki boru hattında meydana gelen arıza nedeniyle çevre kirliliğine neden olan altın madeni faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Gündem 27.06.2022, 18:27 27.06.2022, 18:27
Abone ol
Son dakika: Erzincan'da çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetleri durduruldu

Son dakika haberleri... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı: Erzincan İliç’te boru hatlarındaki arıza nedeniyle çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz. İlave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlığımız Denetim ekiplerince tespit edilene kadar tesisin çalışmasına izin verilmeyecek.

PARA CEZASI UYGULANMIŞTI

İşletmenin solüsyon boru hatlarında 21.06.2022 tarihinde yaşanan arıza neticesinde meydana gelen Çevre Kanunu’na istinaden Bakanlığa bağlı Çevre Denetim Ekipleri bölgeye sevk edilmiş ve “en üst sınır” olan 16 Milyon 441 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştı. Gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunulmuştu.

ANALİZ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bakanlık gözetiminde gerçekleştirilen acil müdahale sonrası temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından alınan 27 adet numunenin analizleri sürdürülüyor.

TESİSİN FAALİYETLERİ DURUDURULDU

Öte yandan benzeri olayların yaşanmaması için ilave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlık denetim ekiplerince tespit edilene kadar tesisin faaliyet göstermesine müsaade edilmeyecek. Bakanlık, firmaya 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden “en üst sınır” olan 16 Milyon 441 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulamış ve gerekli analizleri yapmak üzere numuneler toplamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!