Son dakika: Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bekçi kararı! 81 ile yazı gönderildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün aldığı yeni karara göre çarşı ve mahalle bekçilerinin gündüz görevlerine son verildi. Yazı, 81 İl Emniyet Müdürlüğüne uygulanması üzere gönderdi.

Gündem 16.08.2022, 11:11 16.08.2022, 12:26
Abone ol
Son dakika: Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bekçi kararı! 81 ile yazı gönderildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 ilde görev yapacak 3 bin 250 çarşı ve mahalle bekçisi alımına ilişkin ilanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

GÜNDÜZ ÇALIŞMAYACAKLAR

Emniyet Genel Müdürlüğü, çarşı ve mahalle Bekçileri ile ilgili dikkat çeken bir karara imza attı. Bekçilerle ilgili yeni karar 81 il emniyet müdürlüğüne gönderildi. Yeni düzenlemeye göre bekçilerin çalışma saatlerinde değişiklik yapıldı. Bekçilerle ilgili alınan kararda, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan iller dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları ‘gündüz çalışma olurları’ sonlandırılmıştır” denildi. Böylece çarşı ve mahalle bekçileri gündüz saatleri içerisinde görev yapamayacak.

KARAR 81 İLE TEBLİĞ EDİLDİ

Yapılan yeni düzenlemede şu ifadeler yer aldı:

1. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan iller dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları ‘gündüz çalışma olurları’ sonlandırılmıştır.

2. Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olarak düzenlenecektir.

3. Günlük çalışma saatleri, görev bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri esas alınarak bu aralıktaki zaman dilimi içerisinde belirlenecek.

4. Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde çalışma süreleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak.

5. Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim koşulları vb. durumlarda güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma süreleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu hususa sürekli riayet edilmesi emri il müdürlüklerine uygulanması üzere gönderildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!