Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan ilk açıklama! 'Yunanistan hava sahamızı ihlal etti'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunan makamlarının Ege hava sahası ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Bilgiç, 'Yunanistan'ın Ege hava sahasındaki gelişmelere ilişkin açıklaması gerçeği yansıtmıyor' sözlerine yer verdi.

Gündem 28.04.2022, 18:00 28.04.2022, 18:41
Abone ol
Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan ilk açıklama! 'Yunanistan hava sahamızı ihlal etti'

Dışişleri Bakanlığı Yunanistan'ın Ege hava sahasındaki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamaları yalanladı. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Bilgiç, 'Yunanistan Dışişleri Bakanlığı 27 Nisan 2022 tarihinde Ege Denizi'nde iki ülke hava kuvvetleri arasında yaşanan hadiselerle ilgili olarak yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.' sözlerine yer verdi. 

'HAVA KUVVETLERİMİZ ANGAJMAN KURALI GEREĞİ KARŞILIK VERDİ'

Yunanistan Hava Kuvvetleri, 26-28 Nisan 2022 tarihleri arasında ülkemiz kıyılarına yakın provokatif uçuşlar gerçekleştirmiş, Didim, Datça ve Dalaman'da ülkemiz hava sahasını defalarca ihlal etmiştir. Hava Kuvvetlerimiz, bu provokatif uçuşlara ve ihlallere, angajman kuralları gereği karşılık vermiştir. 

'GERGİNLİĞİ TIRMANDIRAN TARAF YUNANİSTAN'DIR'

Gerginliği başlatan ve tırmandıran taraf Yunanistan iken, ülkemizin asılsız iddialarla suçlanması iki ülke arasında son dönemde oluşan pozitif gündem ve iyi komşuluk ilişkileri ile bağdaşmamaktadır. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için, Yunan tarafının tahrikkar eylem ve söylemlerine son vermesini, gerek ikili gerek NATO bünyesinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecini samimiyetle desteklemesini bekliyoruz. Türkiye'nin, hava sahası genişliği dâhil, tüm Ege sorunlarının uluslararası hukuka uygun olarak Yunanistan'la samimi bir diyalog çerçevesinde çözülmesine yönelik tutumunda bir değişiklik yoktur
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!