Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Büyükelçilerle iftarında kritik mesajlar

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Büyükelçilerle iftarında kritik mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti genel merkezindeki ‘’Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı’’nda önemli açıklamalar bulundu. Konuşmasında kritik mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Mescid-i Aksa baskınına değinerek, "Filistin'deki terör saldırılarını lanetlediğimizi açıkça dile getiriyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı.

Gündem

23.01.2024, 19:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleneksel Büyükelçiler İftarı" programında konuştu.Rusya-Ukrayna savaşını değerlendiren Erdoğan, "İki komşumuz arasında önce ateşkesin, ardından da kalıcı barışın tesisi insanlık adına yapılmış en hayırlı işlerden biri olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamanın açıklamarının satırbaşları şöyle:

Uluslararası kuruluşlar, salgın döneminde iyi bir intiham veremedi. Bizi birbirimize yakınlaştırması gereken bu salgın tam tersine toplumlar arasındaki durumu kötü hale getirdi. Dayanışmanın gücüne inanarak ilk günden itibaren elimizdeki imkanları tüm insanlığın hizmetine sunduk. Bugüne kadar 19 ülkeye 6,3 milyon doz aşı hibesi yaptık. İstanbul'da düzenlediğimiz 3. Afrika Ortalık Zirvesi'nde Afrika'ya 15 milyon doz aşı yardımı yapacağımızı açıkladım. 11 Afrika ülkesine toplam 4 milyon 870 bin doz aşı hibe ettik. Aşı hibemizi ve tıbbı malzeme desteğimizi devam ettireceğiz. Son asrın en büyük sağlık krizi olarak nitelendiren salgının tüm ülkeler için bir nefis muhakemesi olmasını diliyorum.

Nerede yaşarsak yaşayalım, inancımız, kültürümüz, ten rengimiz ne olursa olsun hepimiz 8,5 milyarlık büyük insanlık ailesinin fertleriyiz. Sadece birbirimize karşı değil, evlatlarımıza, gelecek nesillere karşı da sorumluyuz. Küreselleşmeyle beraber birbirimize karşı yükümlülüklerimiz de artıyor. Yaşanan her Hadise bize tüm insanlığın aynı gemide olduğunu tekrar hatırlatıyor. Salgından çevre felaketlerine kadar bu acı hakikate pek çok alanda şahitlik ediyoruz.

Şok kararı duyurdular: Artık 2000 yılından eski araçlar trafiğe çıkamayacak! Cezası çok büyük... Şok kararı duyurdular: Artık 2000 yılından eski araçlar trafiğe çıkamayacak!... Haberi Görüntüle

RUSYA-UKRAYNA ARASINDAKİ MÜZAKERELER

2 komşumuz arasında başlayan çatışmalara son verebilmek adına yoğun diplomatik gayret sergiledik. Antalya'da Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanlarını bir araya getirdik. Ardından İstanbul'da müzakere heyetleri bir araya geldi. Somut adımlar kat edildi. Her iki tarafından güven duyduğu ülke olarak biz de çabalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca her iki tarafta İstanbul'daki görüşmeleri ilerletmekten yana olduğunu belirtiyor. Sayın Zelenski ve Putin'le düzenli telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. İki liderin özellikle Türkiye'de buluşmaları yönünde temennimi iletiyorum. Bu çatışmalar uzadıkça sadece kayıplar değil ekonomik maliyetler de artıyor. Acının yıkımın ve göz yaşının daha fazla sürmesine bigane kalamayız. Bizim kültürde hayırlı işlerde acele edilmesine inanılır.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğinin korunması yönünde diyalog yoluyla barışçıl bir çözüm bulunabileceğine yürekten inanıyorum. İstanbul'daki görüşmelerden tarafların netice alabilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dünya 5'ten büyüktür diyerek bayraklaştırdığımız BMGK reformu çabalarımızın önemi anlaşılmış oldu. Küresel güvenlik mimarisinin geçmişin kazanımlarını korumak yerine, geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde adalet ve kapsayıcılık şeklinde yeniden inşa edilmesi açıktır. Mesnetsiz iddiaların ve sığ değerlendirmelerin aksine Ukrayna bağlamındaki gelimeler NATO ve ittifak içinde Türkiye'nin önemini açıkça ortaya koymuştur.

Tabii Ukrayna krizi devam ederken dünyanın dört bir yanında süre giden insani dramları göz ardı edemeyiz. Yemen, Afganistan, Filistin, Suriye'de insanlar bir ramazan ayını daha buruk şekilde geçiriyor. Tedbir alınmadı, yardım eli uzanmadı ve ya bir dilim ekmek bulamadığı için ölen her bir masumla birlikte insanlık da ölüyor. Biz biz kılan kadim değerler çok derin yara alıyor. Türkiye, yaklaşık yerlerinden edinmiş 5 milyon Suriyeliye geçici ev sahipliği yapmaktadır.

RU 9. bölüm ne zaman çıkacak? RU dizisi bitti mi? RU 9. bölüm ne zaman çıkacak? RU dizisi bitti mi? Haberi Görüntüle

SURİYELİLERİN ÜLKERİNE GÖNDERİLMESİ

Suriyeli kardeşlerimizin onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. 

Teröristlerin inlerini yerle bir etmeye devam: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 13 terörist yok edildi Teröristlerin inlerini yerle bir etmeye devam: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde... Haberi Görüntüle

"FİLİSTİN DAVASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Komşumuz Ermenistan'la normalleşme sürecimizi samimiyetle sürdürüyoruz. Tarihi, kültürel ve beşeri bağlarımızın olduğu Balkanlar'da yeni gerilimlerin önüne geçilmesi, istikrarın muhafazası için gayret sarf ediyoruz. BAE, İsrail başta olmak üzere Ortadoğu ülkeleriyle yakaladığımız ivmeyi korumakta kararlıyız. Ümmetin kanayan yarası olan Filistin davasına sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Mescid-i Aksa'da yapılanlar bizim için üzüntü kaynağı. Bunları yaşamak istemiyoruz. Filistin davasına sahip çıkmaya, Filistinli kardeşlerimizi desteklemeye devam ediyoruz.

Filistin'deki terör saldırılarını lanetlediğimizi açıkça dile getiriyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading