banner2

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli Kahramanmaraş'ta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş'ta depremler sonrası kurulan konteyner kentte açıklamalarda bulundu.

Gündem 20.02.2023, 19:18 21.02.2023, 02:01
Abone ol
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli Kahramanmaraş'ta

Erdoğan ve Bahçeli, Kahramanmaraş'ta depremler sonrası Sütçü İmam Üniversitesi Kampüsü'nde kurulan konteyner kenti ziyaret etti.

İki lider, burada açıklamalarda bulundu.

İHTİYAÇ HALİNDE 200 BİN KONTEYNER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"6 Şubat'ta ardı ardına yaşadığı deprem felaketinden bu yana 2 hafta geçti. Depremin üçüncü günü geldiğim Kahramanmaraş'ta felaketin büyüklüğünü bizzat müşahade ettim. Enkazın kaldırılmaya başlandığı yardım faaliyetlerinin düzene girdiği bir dönemde tekrar Kahramanmaraş'tayız. Şehirde tespiti tamamlanan yerlerde 91 bin bağımsız bölümün yıkık, yıkılacak veya ağır hasarlı olduğu belirlendi.

Kahramanmaraş'ın yaklaşık üçte biri oturulamaz hale gelmiştir. Burada altyapısı kontrol edilerek güvenliği temin edilen yerlere elektrik, doğalgaz ve su verilmeye başlandı. Deprem bölgesinin tamamında 65 bin konteynırın kurulumu sürüyor. Bu rakamı 100 bine çıkartacak, ihtiyaç halinde 200 bine kadar yükseltebileceğiz.

KAHRAMANMARAŞ'A 45 BİN 67 KONUT

Kahramanmaraş'ta Mart ayı içinde 45 bin 67 konutun temelini atarak inşallah inşasına başlıyoruz. Mart ayında 11 ilimizde 200 bin konutun inşası için ilk adımı atıyoruz. Takip eden aylarda bu rakamı deprem bölgesinin tamamında ne kadar olması gerekiyorsa o seviyeye kadar çıkaracağız. İnşallah 1 yıla kadar tamamı gerçekleşecek olan inşa ve ihya hareketimizi inanıyorum ki, bundan önce geçirdiğimiz deprem afetlerinde nasıl gerçekleştirdiysek burada da gerçekleştireceğiz. Yeni konutlarımız zemin + 3 veya 4 katı geçmeyecek şekilde inşa edilecek. Bilimsellik, hızlılık ve yapıların güçlülüğü ilkelerinden asla taviz vermeyeceğiz.

"HER YARDIM VE DESTEK SİZLERİN HAKKIDIR, MUTLAKA İSTİFADE ETMELİSİNİZ"

Yıllarca kentsel dönüşüm, TOKİ projelerine karşı çıkan zihniyetin artık bu inadından vazgeçeceğine inanıyorum. Amacımız depremle yıkılan şehirlerimizi adeta sıfırdan inşa ederek milletimize bir daha böyle felaketlerin acısını yaşatmamaktır.

Depremzedeler için gerek hane ve birey bazında, işletme bazında yaptığımız her yardım ve destek sizlerin hakkıdır, mutlaka istifade etmelisiniz. Devletimizin gücü, milletimizin gönül zenginliği bunların hepsini karşılayabilecek güçtedir.

Tüm Kahramanmaraşlı kardeşlerime seslenmek istiyorum; gelin Kahramanmaraş için hemen şimdi diyerek hep birlikte bu şehre sahip çıkalım. Maraş'ı konut, çarşı, sanayi, tarımıyla her şeyiyle birlikte ayağa kaldıralım. Geçici barınma için nereye giderse gitsin her bir Maraşlı kardeşim önümüzdeki yılın baharında kendi memleketindeki yeni hayatına başlamış olsun. Bu afet birliğimizi, beraberliğimizi, dirliğimizi kardeşliğimizi asla parçalayamaz. Geleceğimize dair umutlarımızı asla elimizden alamaz. Ve inşallah da alamayacaktır."

"HER KOŞULDA RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN YANINDAYIZ"

MHP Genel Başkanı Bahçeli ise "Çok sayıda vatandaşımız hakkın rahmetine kavuşmuştur. Çok sayıda vatandaşımız yaralıdır tedavi görmektedir. Rahmete kavuşan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralı kardeşlerimize şifalar diliyorum. Bu büyük felaket mucizelerle anlam kılınmış, içinde sır olan bir olay gibi geliyor bana. Cenab-ı Allah'ın büyük lütfuyla hepimiz bugünleri aşacağız, hepimiz normal hayatImIza döneceğiz, bütün ihtiyaçlar karşılanacak. Bu konuda MHP olarak sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Her konuda ona tam desteğimizi belirtmek istiyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!