banner2

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Rus uçaklarına hava sahası kapatıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 6 ülkeyi kapsayan Latin Amerika turunda uçakta soruları yanıtladı. Rusya'nın Suriye'ye giden uçaklarına hava sahasının kapatıldığını söyleyen Çavuşoğlu, Erdoğan'ın Putin ile konuşmasının ardından hava uçuşlarının durduğunu ifade etti.

Gündem 23.04.2022, 19:32 23.04.2022, 22:02
Abone ol
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi: Rus uçaklarına hava sahası kapatıldı

2002 yılında 5 olan temsilcilik sayısını 17'ye çıkartan Türkiye, Latin Amerika ilişkilerinde yeni bir adım daha atıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Venezuela'yı kapsayan Latin Amerika turuna çıktı. 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Çavuşoğlu,Ukrayna Rusya savaşından Türkiye'nin ABD'den F-16 alımı ve s-400 krizine kadar çeşitli konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

UÇUŞ YAPILMAYACAK

"Ukrayna tarafı şirketlere yönelik bazen sitem ediyor ama Türkiye’ye öyle “Niye (yaptırımlara) katılmıyorsunuz” diye bir sitem olmadı. Ayrıca Rusya’nın askeri uçaklarını hatta sivil Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasını kapattık. Üç ay üç ay izin veriyorduk. Nisan’a kadar izinleri vardı. Mart'ta rica ettik. Moskova’ya gidince Lavrov’a söyledim o Putin’e söyleyeceğini söyledi. Benim ziyaretimden bir gün sonraydı sanırım Cumhurbaşkanı Erdoğan da Putin’e söyledi. 1-2 gün sonra döndüler. “Putin’in talimatı var, artık uçmayacağız” dediler. Daha sonra uçuşlar durdu. Yani aslına biz hem Montrö hem diğer konularda sureci diyalog yoluyla yürütüyoruz.

RUSYA'NIN 4 GEMİSİNİN BOĞAZLARDAN GEÇMESİNE İZİN VERİLMEDİ

Mesele Boğazdan gemilerin geçmemesi. 4 gemi vardı Rusya’nın daha savaştan önce belki planlamanın parçasıydı, bu gemileri Boğazdan geçirmek için izin talebinde bulunmuşlardı. 15 gün önce filan zamanlıca. Biz de kendilerine rica ettik. Bu savaş dedik Montrö’yü anlattık. Sonra vazgeçtiler."

ABD'DEN F-16 TALEBİ: YAPICI BİR TUTUM VAR

Amerika Birleşik Devletleriyle ilişkileri de değerlendiren Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin F-16 talebine ilişkin yapıcı bir tutum gördüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, "F-16'lar konusunda yönetimde kesinlikle yapıcı bir tutum var. Zaten yaptırımlara tabi değil biliyorsunuz. Ama genel anlamda savunma sanayiinde kısıtlamalar var ve Kongre'nin iznine tabi. Görüşmeler de gayet iyi geçiyor. Karşı çıkan Kongre üyelerinin sayısı çok fazla değil" şeklinde konuştu.

"ABD'DEN YENİ TEKLİFLERLE GELMESİNİ BEKLİYORUZ"

ABD'nin patriot önerisine de değinen Çavuşoğlu, yeni teklifin beklendiğini söyledi.

"S-400 konusunda da bir çözüm bulma arzusundalar. Biz de zaten bulalım diyoruz. Bu alınmış bir ürün sonuçta bundan sonra ne yapabileceğimizi görelim. Bizi tatmin eden teklif gelirse ve garantiler gelirse patriot alabileceğimizi de söyledik. ABD'nin yeni tekliflerle gelmesini bekliyoruz."

GAYRİMÜSLİMLERİN MESCİD-İ AKSA'YA GİREMEMESİ TÜRKİYE SAYESİNDE OLDU

Çavuşoğlu İsrail ile başlayan diyalog sürecine de değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmesinin olumlu yansımaları olduğunu söyledi: 

"Özellikle bir kere daha vurgulamak istiyorum. Bizden çok Filistin yönetiminin de istediği bir süreç bu. Geçen sene maalesef çok kötü görüntüler de oldu. Ama bugün bu sene Cumhurbaşkanımızın İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmesinden sonra ramazan ayında Müslüman olmayanların Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladılar. Bu bizim ricamız üzerine oldu."

"Mescid-i Aksa, Kudüs davamızdan taviz vermeyeceğimizi İsrailli yetkililerin yüzlerine de söyledik" diyen Çavuşoğlu, 24 Mayıs'ta Filistin'i, 25 Mayıs'ta da İsrail'i ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Latin Amerika'da temaslarına devam eden Çavuşoğlu, Uruguay'ın ardından Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Venezuela'yı da ziyaret edecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!