banner2

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dün ABD ile Rusya arasında gerçekleşen mahkum takasının Türkiye'de yapılması dolayısıyla teşekkürlerini iletti.

Gündem 28.04.2022, 13:47 28.04.2022, 15:41
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. 

TAKAS SÜRECİ GÜNDEME GELDİ 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya ve ABD arasında dün Türkiye’de gerçekleşen takasın yanı sıra Ukrayna’daki savaşa dair gelişmeler ele alındı.

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya ile ABD arasında gerçekleşen takasın Türkiye'de olması ve Ukrayna'daki savaşın gündeme geldiği bildirildi.

PUTİN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus pilot Konstantin Yaroshenko ile ABD'li deniz piyadesi Trevor Reed'in MİT koordinesi ve gözetiminde dün Türkiye'de gerçekleşen takası dolayısı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. 

MAHKUM TAKASINDA MİT GÖREV ÜSTLENDİ 

Erdoğan'da Türkiye'nin bu takasa aracılık etmesinin barış, diyalog ve işbirliğine verdiği önemin nişanesi olmasının yanı sıra arabuluculuk açısından önemli olduğunu ifade etti. 

MİT'in takas aşamasında üstlendiği role dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihbarat birimleri arasındaki eşgüdüm ve yakın diyaloğun devam etmesi gerektiğini, bunun bölgedeki insani trajedilerinin önüne geçmesine ve istikrar ortamının sağlanmasına katkı yapacağını ifade etti. 

KALICI BARIŞ İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR

Diğer yandan Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesi için inisiyatif almaya ve arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirtti. 

İstanbul görüşmelerinde yakalanan ivmeyi artırarak bölgede kalıcı barışı hemen tesis etmek istediklerini dile getirdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!