banner2

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'le telefon görüşmesinde Türkiye olarak adil barışın tesisi noktasında gereken çabayı sergilemeye devam etme kararlılığında olduklarını vurguladı.

Gündem 07.06.2023, 15:50 07.06.2023, 16:00
Abone ol
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü

Diplomasi çalışmalarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna lideri Zelenski ile görüştükten sonra Rusya lideri Putin'le de telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki lider arasında yapılan görüşmede, bir yıldan fazladır devam eden ve binlerce insanın ölümüne neden olan Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele alındı.

''SORUŞTURMA GERÇEKLEŞTİRİLSİN''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Kahovka Barajı'nda yaşanan patlamaya ilişkin, kapsamlı bir soruşturmanın hiçbir şüpheyle mahal vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

''KOMİSYON KURALIM''

Bu doğrultuda Rus ve Ukraynalı uzmanların, Birleşmiş Milletlerin ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bağlamda Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Mutabakatının sürdürülmesine tüm dünyanın verdiği önemin altını çizerek, müşterek gayretlerle tesis ettikleri mutabakatın küresel gıda krizinin önünün alınması noktasında hayati rol oynadığına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletlerle Rus tahıl ve gübresinin ihracına dair engellerin kaldırılması için yürütülen istişarelerin devamında fayda gördüğünü de belirtti.

''BARIŞ TESİSİ KURALIM''

Türkiye olarak adil barışın tesisi noktasında gereken çabayı sergilemeye devam etme kararlılığında olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çatışmaların sona ermesi için gereken her türlü desteği samimiyetle vermeye hazır olduklarını söyled

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!