banner2

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Concordia Zirvesi'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "13. Concordia Yıllık Zirvesi"nde konuştu. Erdoğan, "NATO'nun en eski üye ülkelerinden bir tanesiyiz. NATO'nun içinde de ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Gerek askeri güçle gerek mali destekle NATO içerisinde böyle bir konumumuz var. Biz NATO'nun içinde aldığımız görevleri yerine getiren ülkeyiz. NATO üyesi ülkeler olarak hepimizin ortak menfaatleri var. Buradan taviz vermeye niyetimiz yok." ifadelerini kullandı.

Gündem 18.09.2023, 21:06 18.09.2023, 22:16
Abone ol
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Concordia Zirvesi'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "13. Concordia Yıllık Zirvesi"nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"SALGIN DÖNEMİNİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ATLATTIK"

 Hastanesi olmayan ilimiz yok. Daha sonra şehir hastanelerimizi yaygınlaştırdık. Bazı ülkeler sağlıkta içine kapalı politikalar gerçekleştirdiler. Türkiye olarak salgın dönemini başarılı bir şekilde atlattık. Bazı ülkeler içine kapanık politikalar geliştirdiler ama bizde böyle bir şey söz konusu değildi. Salgın döneminde 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek gönderdik.

Her şeyden önce ABD gibi bir ülke ekonomisiyle bütün imkanlarıyla her alanda dünyada çok çok farklı bir konumda. Güvenlikte ticarete ABD ile çok boyutlu ilişkilerimiz var. Türkiye'de ABD firmalarının yatırımları 14,5 milyar dolar. ABD'nin Türkiye'deki yatırımların artması bizim beklentimizdir.

TAHIL KORİDORU

Afrika ülkelerine çok daha fazla tahıl gönderilmeli. Putin ile yoksul ülkelere 1 milyon ton tahıl sevkiyatını hedefliyoruz.

"NATO'DA İLK 5 ÜLKE İÇİNDEYİZ"

NATO'nun en eski üye ülkelerinden bir tanesiyiz. NATO'nun içinde de ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Gerek askeri güçle gerek mali destekle NATO içerisinde böyle bir konumumuz var. Biz NATO'nun içinde aldığımız görevleri yerine getiren ülkeyiz. NATO üyesi ülkeler olarak hepimizin ortak menfaatleri var. Buradan taviz vermeye niyetimiz yok.

"MÜLTECİLER DÖNMEYE BAŞLADI"

Ülkemizde ana muhalefet partisinin mültecilere bakışı çok acımasız. Şu an 5 milyona yakın mülteci var. Bütün gayretimizle ev sahipliği yapıyoruz. Şu anda Suriye'nin kuzeyinde briket evler yapıyoruz, yeni konutlar yapıyoruz. 600 bine yakın Suriyeli buralara yeniden gönüllü olarak dönmeye başladı.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

Şunu bütün samimiyetimle ortaya koymam gerekiyor. Her şeyden önce Türkiye'nin sera gazı emisyonları oldukça düşük. Türkiye, Paris İklim Anlaşması hedeflerine en fazla katkı sağlayan ülkedir. Dünyada örnek gösterilebilecek konumdayız. Paris İklim şartına da bugüne kadar uyduk, uymaya devam ediyoruz. İnsanlığımızın ortak geleceğini ilgilendiren bu ortak meselede elimizi taşın altına koyuyoruz.

FAS VE LİBYA'DA YAŞANAN FELAKETLER

6 Şubat tabii deprem felaketi gerçekten ardından Fas ardından Libya buralarda meydana gelen felaketler ancak bunun acısını biz biliriz, biz bunu yaşadık. Büyük bir hedefimzi var. 1 ile 2 yıl içerisinde konutları inşa edelim ve burada konutları yıkılan vatandaşlarımızla bir an önce evlerine yerleşsin istiyoruz. Şu anda Fas'ta Libya'da meydana gelen felaketlerde biz süratle Libya'ya da Fas'a da yardım ekiplerimizle biz hazırız dedik. Henüz Fas'tan bir geri dönüş almadık. Her türlü yardımı göndermeye hazırız dedik. Bunu insani bir görev olarak görüyoruz. 

ENFLASYONLA MÜCADELE

Küresel enflasyon dünyayı tehdit eden bir durum. Biz de bu enflasyonu şu anda bedelini ödedik, ödüyoruz. Ekonomi ekibimiz yoğun çalışma içinde. Başarılı süreç yürütüyorlar. İnşallah yıl sonu ya da yılın başında bunu başaracağız. 2024'e daha farklı şekilde gireceğiz.

YENİ ANAYASA

Şu anda parlamentoda bizim gücümüz anayasayı değiştirmeye muktedir değil. Biz parlamentodaki gruplara bu çağrımızı yaptık. Bu çağrımıza olumlu cevap verecek olurlarlsa beraber hep birlikte anayasayı değiştirmeyi başarırız. Böylece tüm parlamento bu anayasa değişikliğini başarıyla gerçekleştirmiş olur. Bu bizim ortak meselemiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!