banner2

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Tahıl sevkiyatı aynen devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dan Bakan Akar'a gelen telefonu grup toplantısında açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 12.00'den itibaren tahıl sevkiyatının planlandığı gibi devam edeceğini söyleyerek, ''kriz aşıldı'' dedi.

Gündem 02.11.2022, 13:05 02.11.2022, 14:10
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme dair kritik açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN PUTİN İLE TAHIL KRİZİNİ GÖRÜŞMÜŞTÜ

Geçitğimiz gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Erdoğan, tahıl sevkiyatına ilişkin İstanbul Mutabakatının uygulanmasıyla ilgili sorunların çözümü noktasında tüm taraflar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmayı sürdürdüklerini belirtmişti. 

Birçok konuda olduğu üzere bu meselede de çözüm odaklı bir iş birliğini tesis edeceklerine emin olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl krizini yapıcı yaklaşımla çözmeleri durumunda, müzakerelere dönüş yolunda atılacak adımları da teşvik etmiş olacaklarını dile getirdi.

TAHIL KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Bugün Grup toplantısında konuşan Erdoğan, ''Rusya Savunma Bakanı Sayın Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar'ı arayarak bugün saat 12.00'den itibaren tahıl sevkiyatının planlandığı gibi devam edeceğini bildirdi.'' diyerek tüm dünyada yaşanacak tahıl krizinin çözüldüğü müjdesini verdi. 

'ÖNCE BIDEN'A SONRA SİZE ANLATACAĞIM'

Amerikanın Sesi gazetesini muhabirinin “Rusya nasıl ikna edildi?” sorusuna cevap veren Erdoğan, “Önce Biden’a sonra size anlatacağım” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Kiev’den yazılı güvence alındığını duyurdu.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hemen ardından tahıl koridoru anlaşmasını tek taraflı olarak askıya alan Rusya'dan da bir açıklama geldi. 

Rusya Savunma Bakanlığı, "BM'nin katılımı ve Türkiye'nin desteği sayesinde tahıl anlaşmasıyla ilgili Ukrayna tarafından gerekli yazılı garantiler alabildik. Rusya, aldığı garantileri yeterli buldu, tahıl anlaşmasındaki katılımına devam edecek" dedi.

UKRAYNA'DAN DA İLK AÇIKLAMA GELDİ

Ukrayna'dan da konu ile ilgili bir açıklama geldi. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

'Karadeniz Tahıl Girişimi devam ediyor. 3 Kasım Perşembe günü tarım ürünleri taşıyan 8 geminin daha 'tahıl koridoru'ndan geçmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler'e (BM) gerekli bilgiler verildi. Ayrıca yarın Boğaz'da denetimler yapılacak.'

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!