banner2

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'nın tahıl anlaşması kararına ilişkin açıklama

Son dakika haberleri... İstanbul’da 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı ve Tıp Tarihine/Ortak Geçmişe Vefa Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın tahıl anlaşmasını askıya almasına ilişkin yaptığı açıklamada ''İnsanlığa hizmet için gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.'' dedi.

Gündem 31.10.2022, 11:18 31.10.2022, 12:12
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı ve Tıp Tarihine/Ortak Geçmişe Vefa Ödül Töreni’ne katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

Ödülleri takdim edeceğimiz isimleri tebrik ediyorum. Türkye Yüzyılı'nı kendimizle birlikte tüm dost ve kardeşlerimizle ortak geleceğimziin vizyonu olarak tasarlıyoruz. Karadeniz'den Akdeniz ve Afrika'nın dört bir yanına kadar tüm dostlarımızla ortak hayalleri paylaşıyoruz.

''TÜRKİYE YÜZYILI HEPİMİZ İÇİN REHBER OLACAKTIR''

Siyasi ve ekonomik olarak değil doğrudan insanın varoluş gayesiyle ilgili arayış içinde olduğu dönemde Türkiye Yüzyılı hepimiz için denzi feneri mahiyetinde bir rehber olacaktır. Küresel düzeyde giderek belirginleşen bu tablo kendi içinde elbette tartışılmayı hak ediyor. İnsana hizmet etmesi gereken araçların sistemlerin bri süre sonra insanı kendisine hizmet etirmeye başlaması sahip olduğumuz değerler açısından kabul edilebilir bir durum değil. İnsanı eşya seviyesine indiren zihniyetin gidebileceği yolun sonuna gelinmiştir. Ecdadın ncie büyük alimlerinin yaptığı gibi insanın merkezinde yer aldığı bir bilim anlayışını yeniden yükseltmenin vaktidir.

''KÜRESEL SALGINLA İMTİHANIMIZI ALNIMIZIN AKIYLA VERDİK''

Kovid-19 salgını tüm dünyayı kasıp kavurduğunda bilim insanları insanları bu salgından korumak için bir dizi tedbirler açıklamıştı. Benzer tarz şeylerin daha önce de verildiği görülüyordu. Dünyada gelişmiş diye tarif edilen ülkelerin sağlıkta da sadece belirli gelir seviyesindeki insanlara iyi hizmet veren bir kapasiteye sahiptir. Gelişmiş ülkelerde hastane kapılarına bile yaklaştırılmadan salgınla mücadele edilmeye çalışıldı. Vahim durumlarla karşılaştık. Az gelişmiş ülkelerdeki içler acısı durumu anlatmaya bile gerek duymuyorum. Küresel salgınla imtihanımızı alnımızın akıyla verdik. Salgının ilk gününden itibaren hiçbir ayrım yapmadan elimizdeki tüm imkanları insanlık için seferber ettik. 

''9 ÜLKE ARASINA GİRDİK''

Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü sağlık altyapısı vardır. Türkiye Yüzyılı'nın en güçlü alanlarından birini de sağlık olarak belirledik. TURKOVAC ile Kovid-19 aşısı üretebilen 9 ülke arasına girdik. Yerli ve milli şirketler küresel çapta teknoloji üretecek seviyeye ulaştılar. Her iki alanda da girişimcilere verdiğimiz destekle hızla mesafe katediyoruz. Sağlıktaki dijitalleşmenin ve hizmet sunumundaki tecrübelerimizin verdiği imkanlarımızı yakın coğrafyadan başlayarak tüm insanlıkla paylaşıyoruz. 

RUSYA TAHIL ANLAŞMASINI ASKIYA ALDI

Dünya buğday üretiminin 3'te biri Ukrayna ve Rusya tarafından gerçekleştirilmektedir. İstanbul'da kurulmasını temin ettiğimiz ortak mekanizmayla Ukrayna buğdayının 9,3 milyon tonunu dünyanın hizmetine sunarak, gıda krizinin nispeten azaltılmasını sağladık. Her ne kadar Rusya kendisi için aynı kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle bu konuda mütereddit davsansa da biz insanlığa hizmet için gayret göstermeye devam edeceğiz.

''HER YÜZ İLAÇTAN 89'UNU YERLİ ÜRETİMLE SAĞLIYORUZ''

Vatandaşlarımızın tükettiği her 100 ilaçtan 89'unu yerli üretimle sağlıyoruz. Yerli ve milli şirketler küresel çapta teknoloji üretecek seviyeye ulaştılar. Her iki alanda da girişimcilere verdiğimiz destekle hızla mesafe katediyoruz. Sağlıktaki dijitalleşmenin ve hizmet sunumundaki tecrübelerimizin verdiği imkanlarımızı yakın coğrafyadan başlayarak tüm insanlıkla paylaşıyoruz. Amacımız, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde ülkemizi uluslararası sağlık hizmetleri alanında 'Health Türkiye' markasıyla zirveye çıkarmaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!