banner2

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret zammı ve yeni ekonomi modeli açıklaması

Son dakika haberleri... TBMM Genel Kurulu 27. Dönem 6. Yasama Yılı açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''ABD'nin Rumlara silah ambargosunu kaldırmasını kabul etmiyoruz. Yunanistan'ı kimin üzerimize salmaya çalıştığını biliyoruz." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca ''2023’te milletimizin huzuruna yeni bir sözle çıkıyoruz. Bu söz ülkemize bugüne kadar kazandırdığımız eser ve hizmetlerin üzerine Türkiye Yüzyılı inşa etme sözüdür.'' dedi.

Gündem 01.10.2022, 14:15 01.10.2022, 16:33
Abone ol

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 3 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına yeniden başladı. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00'te özel oturumla toplandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yasama yılının açılışı dolayısıyla Meclis Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Şentop'un anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. TBMM Başkanvekilleri, siyasi parti grup başkanvekilleri, milletvekilleri törene katıldı. 6. yasama yılında TBMM, tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşayacak, çok sayıda yasa teklifi görüşülecek.

"DÜNYAMIZIN VE BÖLGEMİZİN TARİHİ GÜNLER YAŞADIĞI DÖNEMDE SEÇİMLERİ YAPACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu 27. Dönem 6. Yasama Yılı açılış programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Bu Meclis çatısı altında bugüne kadar hizmet eden tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'nin istiklal ve istikbal davası çağlar ötesine varan kutlu bir mücadelenin adıdır. Bugün de sınır içi ve sınır dışında aynı mücadeleyi vermeyi sürdürüyoruz. Dünyanın tarihi günler yaşadığı dönemde seçimleri yapacağız. Bilindiği gibi 27'nci dönem son yasama yılının açılışını yapıyoruz. Meclisimiz ara vermeden önce bu yasama yılını da en verimli şekilde değerlendirecektir. Önce milli mücadelede, son olarak da 15 Temmuz gecesi 'Gazi' unvanı ile şereflenen Meclisimiz, dünya meclisleri içinde müstesna bir yere sahiptir. Şimdi karşımızda darbecilere direnerek, milli mücadelenin üstünlüğünü hiçbir tereddüte mahal vermeyecek şekilde tescillemiş bir meclis var. Biz kimin ne dediğine, kimin ne istediğine değil, milletimizin neyi istediğine, neye ihtiyacı olduğuna bakarak istikametimizi çiziyor, yolumuza devam ediyoruz. Elde ettiğimiz tecrübeler ışığında sistemi, eksikliklerini tamamlayacak, güçlü yönlerini tahkim edecek bir anlayışla daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Yeni dönem Meclisimizin, Türkiye'yi hakkı olan yeni anayasayla buluşturarak, darbe dönemlerinin son izini sileceğine inanıyorum.

YENİ ANAYASA MESAJI: İÇİMİZDE UHDE KALDI

İçimizde uhde kalan bir diğer konu yeni anayasadır. Ülkemizi sivil, yeni, demokratik, kapsayıcı bir anayasaya kavuşturmaktır. Yeni anayasa konusunda 2013 ve 2021 yılında yaptığımız çağrılar, maalesef bu kazanıma yetmedi. İnsanlarımızın temel hak ve özgürlüklerini en üst seviyeye çıkaran sessiz devrimleri hayata geçirdiğimiz gibi yeni anayasa çalışmasını da tamamlayacağız. Yeni anayasayla kazanımların ahdi temelini de olması gereken hale getirmek istiyoruz.

''TERÖRİSTLERİN HER AN ENSESİNDEYİZ''

Ülkemizin bir numaralı sorunu uzun yıllar boyunca terördü. Terör örgütlerini sınırlarımız içinde bitirirken, sınırlarımız dışında da adeta felç ederek yeni bir güven ve huzur iklimi oluşturduk. Teröristlerin giriştikleri tek tük eylem teşebbüsleri, bu hainlerin son çırpınışlarıdır. Güvenlik güçlerimizle teröristlerin her an ensesindeyiz.

''KENDİ ÖZGÜN EKONOMİ MODELİNİ OLUŞTURDUK''

Ülkemizi güçlendirmek, refahı artırmak için çabalarken küresel krizlerin ağır etkileriyle de mücadele ettik. İnsanların hayatına doğrudan dokunan ekonomi meselesi ayrı bir önemdedir. Ekonomi modelinde tercih değişikliğine durduk yere gitmedik. Maç sürerken oyunun kurallarını bizim aleyhimize değşitirmeye çalışmasalardı buna bir müddet daha gerek duymayabilirdik. Küresel gelişmelerin önümüze çıkardığı fırsatları değerlendirerek yönümüzü geleceğe çevirdik. Kendi özgün ekonomi modelimizi inşa ettik. Satın alma gücü paritesine göre Türkiye 2021 yılında dünyanın en büyük 11. ekonomisi, Avrupa’nın ise 4. büyük ekonomisi haline geldi.

"ASGARİ ÜCRETLİNİN KAYBI TELAFİ EDİLECEK"

Kısa, orta ve uzun vadeli programlarımızı yeni ekonomi modeline göre güncelleyerek tutarlı bir yapı ortaya çıkardık. Türkiye ekonomi modelinin başarısında ve kabul görmesinde üretim ve istihdam gücünün çok büyük katkısı vardır. Ekonomi modelinin merkezinde insanımız vardır. Önceleri bizi şiddetle eleştiren çevrelerin bizimle aynı noktaya gelmelerini ibretle takip ediyoruz. Bizim farkımız pozisyonumuzu erken almış olmaktır. Yaşanan sıkıntıları asla görmezden gelmiyoruz. Ülkemizin döviz kurundaki dengesiz yükseliş ve enflasyondaki artıştan kaynaklı refah kaybını gayet iyi biliyoruz. Kur korumalı mevduatın da olduğu bir dizi önlemle paniğin önünü kesmiştik. Asgari ücreti, memur maaşlarını, emekli maaşlarını yılbaşında ciddi oranlarda artırdık. Temmuzdaki ilave düzenlemelerle artışı daha ileriye taşıdık. Yılbaşında ücrettlilerin durumunu tekrar gözden geçireceğiz. Hiçbir vatandaşımızın enflasyonun altında ezilmesine izin vermeyeğiz. Ücretlinin kaybı telafi edilecek.

''1 MİLYON 170 BİN KONUT ÜRETTİK''

Milletimizin yapı taşı olan aile kurumumuzu ifsada dönük kasıtlı saldırıların farkındayız. Bu sinsi faaliyetlere karşı, maddi ve manevi tüm boyutlarıyla aile yapımızı korumakta kararlıyız. Aile fıtratını güçlendirmeye yönelik attığımız adımları, önümüzdeki dönemde yeni unsurlarla destekleyeceğiz. TOKİ eliyle 81 şehrimizin tamamına yayılan toplam 1 milyon 170 bin konut ürettik, 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Böylece bir deprem ülkesi olan ülkemizde, 12 milyon vatandaşımızı yeni ve güvenli konutlara kavuşturduk.

''TOGG'DA SERİ ÜRETİMİ BAŞLATIYORUZ''

Yerli elektrikli otomobilimiz TOGG’un Gemlik’teki fabrikasını 29 Ekim’de açıyor, seri üretimi başlatıyoruz. Milli Teknoloji Hamlemizi, gençlerimizin enerjisini ve birikimini en üst düzeyde ülkemizin hizmetine sunacak bir anlayışla hayata geçiriyoruz. 

''HİÇ KİMSE TÜRKİYE'NİN UFKUNU 780 BİN KM'YE HAPSEDEMEZ''

Hiç kimse Türkiye'nin ufkunu 780 bin kilometrekareye hapsedemez. Büyük bir gururla ifade etmek isterim ki Türk diplomasisi son asırların en başarılı dönemini yaşamaktadır. Ülkemizin gayretleri neticesinde varılan tahıl koridoru mutabakatı, prestiji sarsılan BM'nin son yıllarda kaydettiği en büyük başarılardan biridir.

"SAVAŞI SONLANDIRMAK İÇİN ÇABALAMAYI TERCİH ETTİK"

Türk diplomasisi son asırların en başarılı dönemini yaşıyor. Ukrayna krizi ilk başladığında kimi çevrelerin yoğun baskılarına maruz kaldı. Biz politikalarımızı ülkemizin çıkarlarına göre belirledik. Her iki ülkeyle var olan yakın ilişkileri gözeterek ateşi harlamak yerine savaşı sonlandırmak için çabalamayı tercih ettik. Ülkemizin gayretleri neticesinde varılan tahıl koridoru mutabakatı, prestiji sarsılan BM'nin son yıllarda kaydettiği en büyük başarılardan biridir. Rusya ve Ukrayna arasındaki esir mübadelesindeki rolümüz nedeniyle takdirleri topladık. 

"ABD'NİN RUMLARA AMBARGOYU KALDIRMASINI KABUL ETMİYORUZ"

Suriye’de ve Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiğimiz harekâtlarla, bölücü hainleri kıpırdayamaz hale getirdik. Yurt dışına kaçan FETÖ’cü alçakların ülkemize iadesi ve hukuk önünde hesap vermesi için de tüm kurumlarımızla dört bir koldan çalışıyoruz. Adaları silahlandıran Yunanistan'ın teşvik edilmesi akılla, müttefiklikle bağdaşmaz. Tahrik ve gerilim siyaseti, kimsenin hayrına değildir, olmayacaktır. Amerika’nın güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırmasına yönelik hareketi kabul etmiyoruz.

''YUNANİSTAN'I KİMİN ÜZERİMİZE SALMAYA ÇALIŞTIĞINI BİLİYORUZ''

Yunanistan'ın silahlandırılması akılla, izanla ve müttefiklikle bağdaşmaz. Yunanistan'ı kimin üzerimize salmaya çalıştığını biliyoruz. Oynanmaya çalışılan oyunun farkında olduğumuzu her fırsatta söylüyoruz. Tahrik siyaseti gütmek kimsenin hayrına değildir, olmayacaktır. Yunanistan'a halkını felakete sürükleyecek davranışlardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz. Böyle kışkırtmalar kimsenin hayrına değildir.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Terörizmle mücadelede kararlılığımızı NATO'nun son genişleme zirvesinde gösterdik. İsveç ve Finlandiya'nın taahütleri yerine getirip getirmediğini titizlikle takip ediyoruz. Biz ülkemize verilen sözler tutulana kadar kararlı tutumumuzu sürdüreceğiz.

''TÜRKİYE YÜZYILINI İNŞA EDİYORUZ''

Önümüzdeki yıl hep birlikte coşkuyla kutlayacağımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına atıfla, 2023’te milletimizin huzuruna yeni bir sözle çıkıyoruz. Bu söz ülkemize bugüne kadar kazandırdığımız eser ve hizmetlerin üzerine Türkiye Yüzyılı inşa etme sözüdür. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını milletimizin asırlık hayallerini hayata geçirme dönemi haline dönüştürmekte kararlıyız. İnşallah bunun yasaması ve yürütmesiyle hep birlikte gerçekleştireceğiz. Türkiye yüzyılının ilk seçiminin ülkemizin bu vizyonu milletimizin bu özlemi doğrultusunda en hayırlı şekilde sonuçlanacağına inanıyorum. 

MUSTAFA ŞENTOP: TAHIL KRİZİNİN ÇÖZÜLMESİ TÜRKİYE'NİN DÜNYA İÇİN ROLÜ ÖNEMLİ ÖRNEKTİR

Yeni yasama dönemiyle ilgili mesajlar veren Mustafa Şentop'un konuşması şu şekilde; ''7. Dönem 6. Yasama Yılı'nın açılışı için buradayız.Bu dönemin tarihe şahitlik ettiğini söyleyebiliriz. Selçuklu da bizimdir, Osmalı da bizimdir. Türkiye Cumhuriyeti bizimdir, hepimizindir. Küresel ölçekte büyük belirsizliklerin yaşandığı, çatışma ve savaş ikliminin yıkıcı sonuçlar doğurduğu bir süreçten geçiyoruz. Dengelerin bozulduğu, yeni dengelerin kurulduğunu görüyoruz. Türkiye'nin uluslararası alanda güvenilir ve önemli bir ülke olarak öne çıktığını memnuniyetle görmekteyiz. Tahıl krizinin çözülmesi Türkiye'nin dünya için yapıcı rolünü gösteren önemli bir örnektir.

''TÜRKİYE BARIŞTAN YANA ÇALIŞMAYI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEKTİR''

Değişen şartlar ne olursa olsun, Türkiye barıştan yana çalışmayı sürdürmeye devam edecektir. Türkiye fikri, Türkiye sınırlarından çok daha büyük bir muhtevaya sahiptir. Mazlum ve mağdur milletlerin geleceğe dair duyduğu umudun adıdır Türkiye. Türkiye uluslararası hukukta sahip olduğu tüm haklarını korumak konusunda kararlıdır. Türkiye, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın tavrını desteklemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kıbrıs Türklerinin haklı davasını desteklemeyi sürdürecektir.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!