banner2

Son dakika: Çavuşoğlu'ndan ABD'ye kara harekatı tepkisi: Gölge etmesinler yeter

Son dakika haberleri... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'nin olası kara harekatını engellemek istediğini ifade ederken ''ABD başta olmak üzere bazı müttefiklerin Suriye'de terör örgütlerine verdiği destek ortada. Gerek Suriye'de gerek Irak'ta mücadelemize devam edeceğiz. Türkiye buna muktedir bir devlettir. Gölge etmesinler yeter.'' ifadelerini kullandı.

Gündem 30.11.2022, 13:58 30.11.2022, 14:59
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bükreş'te NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin yanı sıra ABD'nin terör örgütlerine verdiği destek ve Ukrayna-Rusya savaşına dair birçok konuya değindi.

''SOMUT ADIMLAR GÖRMEK İSTİYORUZ''

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin konuşan Bakan Çavuoğlu, ''Türkiye'deki terör saldırılarından sonra bazı müttefiklerden daha güçlü açıklamalar yaptı. Ancak somut adımları görmemiz lazım. Somut adımlar görmediğimizi söyledik. İsveç'te yeni hükümetin terörle mücadelede daha samimi olduğunu görüyoruz. Uluslararası gişirimlerin içinde olan bir ülkeyiz. NATO içinde hiçbir zaman olmadıpı kadar birlik ve beraberlik var. Bu birlik ve beraberlik terör konusunda da olmalı.'' ifadelerini kullandı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Çavuşoğlu, ''En büyük amacımız diplomasi kanallarını açık tutmak. Türkiye'nin tahıl koridorunda önemli rolü devam edecek. Enerji krizi konusunda da Türkiye kilit bir öneme sahip. Biz bu özelliğimizi hakkaniyetli bir tavırla kullacağız.'' dedi.

ABD'NİN KARA HAREKATI AÇIKLAMASI

ABD'nin Türkiye'nin olası kara harekatını engellemek için elinden geldiğini yaptığına dikkat çeken Çavuşoğlu, ''ABD başta olmak üzere bazı müttfekilerin Suriye'de terör örgütlerine verdiği destek ortada. Onlara Türkiye'deki terör saldırılarını anlattım ve buların ABD'nin desteğinden kaynaklandığını söyledim. Türkiye'yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Müttefiklerden destek bekliyoruz. Teröristleri mağdur göstermeye çalışan açıklamaları duymak istemiyoruz. Terör örgütlerine verilen destek son bulmalı. Gereken cevabı verdik, vermeye devam edeceğiz. Türkiye'ye yönelik girişimler görüyoruz. Terörle mücadele gerek Suriye'de gerek Irak'ta mücadelemize devam edeceğiz. Türkiye buna muktedir bir devlettir. Gölge etmesinler yeter.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!