banner2

Son dakika: ByLock'un lisans sahibi David Keynes için istenen ceza belli oldu

FETÖ’nün gizli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi olan David Keynes'in, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Gündem 28.06.2022, 12:17 28.06.2022, 13:57
Abone ol
Son dakika: ByLock'un lisans sahibi David Keynes için istenen ceza belli oldu

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4'üncü celseye, tutuksuz sanık David Keynes (Alpaslan Demir) katıldı. Duruşma savcısı esas hakkındaki görüşünde, David Keynes'in "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan  7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsini talep ederken etkin pişmanlık hükümlerinin de uygulanmasını talep etti.

"PİŞMANLIĞIMI TÜRKİYE'YE GELİP TESLİM OLARAK GÖSTERDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM"

Savcının mütalaasına karşı savunması sorulan sanık David Keynes, "Hasbelkader 40 yıldır Türkiye'yi mahveden FETÖ'ye üyeydim. Bundan pişmanım. Bu pişmanlığı da Türkiye'ye gelip teslim olarak gösterdiğimi düşünüyorum. Şartlar oluştuğu vakit hakkımdaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep ediyorum" dedi.

AVUKATI CEZASIZLIK UYGULANMASINI İSTEDİ

Keynes'in avukatı Abdurrahman Bayramoğlu ise "2016 yılından beri müvekkilim devlete yardım etmeye çalışıyor. Örgütle ilgili bildiklerini paylaşmıştır. Kanunda etkin pişmanlık örgütün çökertilmesi amacıyla uygulamaya konulmuştur. Hakkında herhangi bir soruşturma bulunmayan ve örgüt hakkında bilgi veren örgüt üyeleri hakkında indirim yapılacağı belirtilir. Müvekkilim hakkında indirim değil, doğrudan doğruya cezasızlık uygulanmalıdır. İlk günden itibaren devlete ulaşmaya çalışmıştır ve 8 bin kilometrelik yoldan Amerika'dan, vatandaşı olduğu halde ve sıkıntısı olmadan yaşadığı halde hakkında soruşturma olmadan ve kendi gelerek teslim olup bilgi vermiştir. 2021'de Türkiye'ye gelen müvekkilim için hakkında herhangi bir soruşturma olmadan verdiği bilgiler nedeniyle etkin pişmanlıktan faydalandırılarak ceza verilmemesini talep ediyoruz" dedi.

SON SÖZÜ SORULDU

Son sözü sorulan David Keynes, "Beraatimi veya en düşük şekilde ceza verilmesini talep ediyorum" dedi.

ÜYE HAKİMİN TAYİNİ DOLASIYLA DOSYA İNCELEMEYE ALINDI

Daha sonra mahkeme heyeti müzakere için ara verdi. Kısa bir aranın ardından tekrar toplanan mahkeme heyeti başkanı, üye hakimlerinden Barış Öztürk'ün tayini çıkması sebebiyle heyet değişikliğini dikkate alarak dosyayı incelemeye almaya karar verdiklerini açıkladı. Heyet, sanık David Keynes hakkındaki yurt dışı yasağının devamına karar verdi. Duruşma adli tatil sonrası olan 7 Eylül tarihine ertelendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!