banner2

Son dakika: Bingöl'de 4,4 büyüklüğünde deprem

Son dakika haberleri... Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli felaketin ardından olası Bingöl depremi için uyarmıştı. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre; Bingöl'ün Genç ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Gündem 22.02.2023, 10:25 22.02.2023, 10:51
Abone ol
Son dakika: Bingöl'de 4,4 büyüklüğünde deprem

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin izlerini silmeye çalışırken geçtiğimiz gün Hatay'da 3 dakika arayla peş peşe 6.4 ve 5.8 şiddetinde çifte deprem meydana gelmişti. Bu sabah Diyarbakır'ın ardından bu kez de Bingöl sallandı.

BİNGÖL'DE 4.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bingöl'ün Genç ilçesinde saat 10.09'da 4,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, yerin yaklaşık 9,08 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

NACİ GÖRÜR DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli felaketin ardından olası Bingöl depremi için uyarmıştı. Naci Görür daha önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

"Hatay'ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum. Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım. Türkiye sınırları içerisinde Ölüdeniz fayında artık büyük bir deprem beklemiyoruz. Adana'da bekliyoruz. Oraya da enerji transferi olabilir. Adana'da dikkatli olmak lazım. Adana veya Kıbrıs ile Bingöl Karlıova'da bizim beklediğimiz depremler olduğu zaman, Doğu Anadolu enerjinin tümünü bitirmiş olacak. Bölgedeki kentler uzun süre depreme maruz kalmayacak. İstanbul depremi de olur biterse Kuzey Anadolu fay hattında da depremler olmayacak."

''BİZİM ENDİŞEMİZ BİNGÖL KARLIOVA ARASINDA''

"Hatay'ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum.'' diyen Naci Görür, ''Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım ama onun dışında büyük ölçüde Doğu Anadolu fayı enerjisini boşalttı ve azalttı. Tıpkı Kuzey Anadolu fayı gibi.Bundan sonra büyük ölçüde o faylarda bir rahatlama olacaktır. Uzun dönem büyük depremler meydana gelmeyecektir ama dediğim yerlerde de dikkatli olmamız gerekiyor. Bizim endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında, Doğu Anadolu fayının en Kuzey Doğu ucunda bir kesim var. Orada en son deprem 1766 gibi oldu, oradan endişe ediyoruz. Bu Maraş fayından dolayı, Hatay ve Adana havzası kesiminde dikkatli olmamız lazım." şeklinde konuşmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!