banner2

Son dakika: Bekir Bozdağ'dan evlilik birliği açıklaması! 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsü düzenlemesi ve aile kurumunun korunmasını içeren anayasa teklifiyle ilgili, "Türk milletinin temelinin oluşturan aileyi korumayı hedefliyoruz. Dünyanın dört bir yanında tedbir alıyorsa Türkiye'nin gecikmesi Türkiye'nin aleyhine olur. Geleceğimizi korumak için böyle bir tedbir alıyoruz. Anayasa değişikliğinde ailenin toplumun temeli olduğu vurgulanmakta, evlilik birliğinin ancak kadın ile erkeğin evlenmesiyle açık bir şekilde vurgulanmaktadır." ifadesini kullandı.

Gündem 05.12.2022, 11:32 05.12.2022, 12:10
Abone ol
Son dakika: Bekir Bozdağ'dan evlilik birliği açıklaması! 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TRT Haber'de katıldığı bir canlı yayında başörtüsü düzenlemesi ve aile kurumunun korunmasını içeren anayasa teklifiyle ilgili, "Türk milletinin temelinin oluşturan aileyi korumayı hedefliyoruz. Dünyanın dört bir yanında tedbir alıyorsa Türkiye'nin gecikmesi Türkiye'nin aleyhine olur. Geleceğimizi korumak için böyle bir tedbir alıyoruz. Anayasa değişikliğinde ailenin toplumun temeli olduğu vurgulanmakta, evlilik birliğinin ancak kadın ile erkeğin evlenmesiyle açık bir şekilde vurgulanmaktadır." ifadesini kullandı.

Bakan Bozdağ, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Geçen hafta Cumhur İttifakı Meclis grubu Anayasanın 24. maddesine 2 fıkra ekleyen, 41. maddedsini 1. fıkrasını belirleyen değişiklikleri imzaya açtı. Milletvekillerimiz de bu imzaya destek verecekler. Teklif, yarın veya bir gün Meclis Başkanlığı'na sunulacak. 

Daha önce yaşanılan sıkıntılar tekrar yaşanmasın, acı tecrübeler tekrar etmesin diye yapılıyor. Teklife temel hak ve özgürlüklere anayasal güvence geliyor. Vatandaşlarımızın yaşam tarzlarını da teminat altına almaktadır. Teklifle din ve vicdan hürriyeti teminat altına alınacak. Sadece temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasında değil, mal ve hizmetlerinden de yararlanılmasının sağlanılması konusunda ayrımcılıklardan dolayı vatandaşlarımıza bir güvence getiriyor. Her alanda vatandaşlarımızı eşit gören uygulamalar sağlanacak. Tam olarak anayasal eşitlik getirmektedir. Ailenin toplumun temeli olduğu vurgulanmakta, evlilik birliğinin ancak kadın ile erkeğin evlenmesiyle açık bir şekilde vurgulanmaktadır."

"ANAYASAL DÜZEYDE İFADE EDİYORUZ"

Başka ülkelerde de aileyi korumak için tedbirler alındığını belirten Bozdağ şöyle konuştu:

"Buna benzer anayasal ve yasal değişiklikler yapıldı. Aile kavramı birçok ülkede büyük bir tehlike ve saldırı altında. O yüzden anayasal düzeyde değişiklik lazımsa onun için anayasal değişiklik yapılıyor. Aile, Türk toplumunun temelidir. Buradaki değişiklik kadın ve erkeğin evlenmesi ile kurulur ve eşler arasında eşitliği oluşur. Zaten evlilik birliği kurulduğunda aile de kurulmuş oluyor. Aileyi tanımlamak yerine kimler arasında kurulması gerektiğini anayasal düzeyde ifade ediyoruz. "

"DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA TEDBİR ALINIYORSA TÜRKİYE'NİN GECİKMESİ ALEYHİNE OLUR"

Muhalefetin de anayasal teklife destek vereceklerine inandıklarını belirten Bozdağ şunları söyledi:

"Bizim herkese gitmemizin sebebi şu. Bizim 335 oyumuz var. Meclis Başkanımız da kullanamadığına göre 334 oluyor. Teklifin kabul edilmesi için diğer partilerle görüşmemiz gerekir, yoksa bu sürecin nihayete ermesi mümkün gözükmüyor. Biz bu teklifte samimi olduğumuzu Türkiye'de kılık kıyafet konusunun tartışma konusu olmasının çıkmasını istiyoruz. Partilerimizin bu teklife destek vereceğini ümit ediyorum. Türk milletinin  temelinin oluşturan aileyi korumayı hedefliyoruz. Dünyanın dört bir yanında tedbir alıyorsa Türkiye'nin gecikmesi Türkiye'nin aleyhine olur. Geleceğimizi korumak için böyle bir tedbir alıyoruz." 

"MECLİS'TE CİDDİ BİR İTİRAZ YAPILMADI"

Teklifi açıkça reddeden bir parti olmadığını vurgulayan Bozdağ şu ifadeleri kullandı:

"Meclis'te bize ciddi bir itiraz yapılmadı. CHP seçime yakın sıcak bakmadığını referanduma gidilmesine karşı olduklarını belirtti, HDP başörtüsü konusuna sıcak baktığını, İyi Parti de bu konuda yetkili organlarıyla görüştükten sonra teklifi değerlendireceklerini söyledi. Açıkça reddeden bir parti ben görmedim. Teklif somuta dönülüp Meclis Başkanlığına sunulduktan sonra daha net göreceğiz.TBMM'de 400 ve üzeri oyla kabul edilirse referanduma götürülmeyecek. Umuyoruz ki referanduma  gitmeden yasalaşmasını arzu ederiz." 

"ALTILI MASANIN TEKLİFİ UCUBE BİR TEKLİF"

Bakan Bozdağ 6'lı masanın anayasa önerisine ilişkin de şunları söyledi:

"Teklife detaylıca baktım. Teklif ucube bir teklif. Literatürde güçlendirilmiş parlamenter sistem diye bir kavram yok. Literatürde olmayan bir kavramı gündeme getirmiş oldular. 2014-2018 arasına dönüş var. Bu değişiklilerin esasında bunu getirmek isteyenlerin özü başkanlık sisteminde başkan olmak için 50+1 oya ihtiyaç var. İktidar olma umudunu kaybedenler pazarlıklarla, değişik yol ve yöntemlerle parlamanter sisteme dönmek istiyorlar. Cumhurbaşkanını halka seçtirerek bu kılıf altında saklamak istiyorlar. Yürütme organını seçme hakkını doğrudan Türk halkından alıyorlar. Siyasetin alanı daraltılıyor, yargının alanı fazlasıyla açılıyor. Türk halkına güvenmeyen bir çalışma olmuş. Cumhurbaşkanına ömür boyu siyaset yasak anlamına geliyor. Cumhurbaşkanımızından korktukları için böyle bir şey yapmış olabilirler."

"KOALİSYONUN BEDELİNİ BU HALK ÇOK FAZLA ÖDEDİ"

Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun Türk halkının tecrübesine ve gücüne güvenmediğini şu sözlerle aktardı:

"Parlamenter sistemle hükümetler Ankara'da pazarlıklarla kuruluyor. Ekonomik siyasi krizler yaşanabilir. Koalisyonun bedelini, bu halk çok fazla ödedi. İktidarı kuran da değiştiren de halkın iradesini sandığa yansıtmasıdır. Halkın iktidar kurması devletin de milletin de yararınadır. 6'lı masa karar alabiliyor mu? Kaç toplantı yaptılar unuttuk. Konuşuyorlar konuşuyorlar dağılıyorlar. Aldıkları bir karar var mı? Bir parti ikinci yüzyılına çağrısını kendi yapar, projelerini kendi üretir başkalarına ürettirmez. Kılıçdaroğlu, Türk halkının bilgisine, tecrübesine, gücüne güvenmiyor. Türkiye'nin önemli konularını Amerikalı birine emanet edebiliyor. Geçmişte Amerika'ya "Go Home" diyenler şimdi onlarla iş yapıyor.  Atatürk'ün partisine yakışmamıştır. Kabul edilebilir bir şey mi? Siyaset kurumuna güvensizliği gördüm. Kılıçdaroğlu danışmanlar ordusuyla CHP'yi yönetiyor. Bunlar yetmedi ABD'li danışmanları da buna katıyor. Parlamentoya ne gerek var. Siz eğer bunların doışındakilerle Türkiye'yi yönetecekseniz buyrun yönetin. Güvenmeyen hastalıklı bir zihniyetin görüntüsü var. Türk milleti bunlara yetki verse Türk vatandaşı olmayan bu danışmanlarıyla beraber Türkiye'yi nereye taşıyacaklar?"

"İSVEÇ'İN PKK'LI TERÖRİSTİ İADE ETMESİ SAMİMİYET İÇİN BİR BAŞLANGIÇ"

Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun kara para iddiasına şu sözlerle tepki gösterdi:

"Elinizde kara para aklamasıyla ilgili, baronların uyuşturucudan elde ettiği parayla ilgili belge varsa bunları cumhuriyet başsavcılığına iletin, belgeleri de ekleyin. Konuşun da neresi yıkılıyorsa yıkılsın. Bu isimleri açıklayın. Sözleri doğru olmadığı için kimse taşı çekemiyor. Bunları savcılıklara sunamıyor. Türkiye'de temiz para var, yabancı sermaye için uygun ortam var. Bu açıklamalar seçimlere dönük bir propagandanın parçası. "

Bakan Bozdağ, İsveç'teki teröristlerin iadesiyle ilgili, "PKK'lı teröristi iade etmesi samimiyet için bir başlangıç" dedi.

Bozdağ, önümüzdeki günlerde yeni bir yargı paketinin Meclis Başkanlığı'na getirileceğini söyledi.  

2002'de Türkiye'de 76 tane müstakil adliye olduğunu aktaran Bozdağ, şimdi 353 tane müstakil adliye olduğunu ve vatandaşların daha güvenli yerlerde adalete erişebildiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!