banner2

Son dakika! Bekçiler için flaş karar! Gündüz görevleri sonlandırıldı

Yayınlanan son dakika genelgesine göre Çarşı ve Mahalle Bekçileri, bundan böyle gündüz saatleri içerisinde görev yapamayacak.

Gündem 16.08.2022, 22:53 16.08.2022, 22:55
Abone ol
Son dakika! Bekçiler için flaş karar! Gündüz görevleri sonlandırıldı

Çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili düzenlemeleri genelgeyle duyurdu. Buna göre Çarşı ve Mahalle Bekçileri, bundan böyle gündüz saatleri içerisinde görev yapamayacak.

Açıklama, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden (EGM) geldi. Yapılan yeni düzenlemeye göre çarşı ve mahalle bekçilerinin, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden uygun görüş alan iller dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları "gündüz çalışma olurları" sonlandırıldı. Böylece çarşı ve mahalle bekçileri gündüz saatleri içerisinde görev yapamayacak. 

40 SAATLİK HAFTALIK ÇALIŞMA

Genelgede, "Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olarak düzenlenecektir. Günlük çalışma saatleri, görev bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri esas alınarak bu aralıktaki zaman dilimi içerisinde belirlenecek. Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde çalışma süreleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak.

İSTİSNALAR DA AÇIKLANDI

Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim koşulları vb. durumlarda güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma süreleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu hususa sürekli riayet edilmesi emri il müdürlüklerine uygulanması üzere gönderildi." ifadelerine yer verildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!