banner2

Son dakika: Bakanlık duyurdu! Irak Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Son dakika haberleir... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, hakem heyetinin Irak’ın ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmettiğini duyurdu. Detaylar haberimizde...

Gündem 28.03.2023, 17:24 28.03.2023, 20:46
Abone ol
Son dakika: Bakanlık duyurdu! Irak Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bugün önemli bir duyuru geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmetmiştir. Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır" açıklamasında bulunuldu.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKALNIĞI TARAFIDNAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak'ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

İSTİKRARIN KORUNMASI İÇİN GEREKEN KATKIYI SAĞLADIK

Bu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak'ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak'ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.

Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür.'' 

BEŞ TALEBİNDEN DÖRDÜ REDDEDİLDİ

Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmetmiştir. Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!