banner2

Son dakika: Bakan Varank açıkladı! Tesla Türkiye pazarına giriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla'nın Türkiye pazarına girmek istediğini ve bunun için ülkemizde çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Gündem 11.01.2023, 10:59 11.01.2023, 11:34
Abone ol

ABD ziyareti kapsamında Silikon Vadisi'ne giden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Fremont Fabrikası'nda gerçekleştirdiği görüşmelerin detaylarını paylaştı.

GELECEĞİN MARKALARINDAN BİRİSİ 

Varank, Tesla'nın dünya pazarındaki konumuna değinerek, "Tesla otomotiv endüstrisinde geleceğin otomobil markalarından bir tanesi. Şu anda tüm dünyadaki etkisini, pazarını büyütmeye çalışıyor. Çin'deki en büyük firmalardan bir tanesi, Avrupa piyasasında Almanya'da kurduğu fabrikayla etkili olmaya çalışıyor, Türkiye pazarına da girmek istiyor." dedi.

TÜRKİYE PİYASASINA GİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR 

Şirketin Türkiye piyasasına gelmesiyle ilgili görüşmeleri olduğunu belirten Varank, "Tesla'nın şu anda şarj istasyonlarıyla beraber Türkiye piyasasına girmekle ilgili faaliyetleri devam ediyor. Aslında daha önce Türkiye'ye geleceklerdi ama kendi iç değerlendirmelerinden dolayı süreç biraz daha uzadı." diye konuştu.

TESLA'NIN TÜRKİYE'DE TEDARİKÇİLERİ VAR 

Varank, Tesla'nın Türkiye'ye teknoloji alanında yatırım yapmasını önemsediklerini vurgulayarak, "Türkiye özellikle yatırım ve AR-GE anlamında çok ciddi bir teşvik sistemine sahip. 'Gelin bundan istifade edin, yatırım yapın' dedik. Pazara girmek kendileri açısından önemli ama bizim açımızdan da teknoloji ve üretim yatırımı yapmaları önem taşıyor. Bunlarla ilgili tekliflerimizi sunduk. Şu anda Tesla'nın halihazırda Türkiye'den tedarikçileri var." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE EN BÜYÜK ALTERNATFİLERİNDEN BİR TANESİ 

Tesla'nın Türkiye'nin tek tedarikçi olduğu ve sadece Türkiye'de üretim yaptığı ürünleri olduğunu vurgulayan Varank şu sözlere yer verdi: 

Böyle bir altyapıyı kullanmaları bizim açımızdan önemli. Önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edeceğiz. Tüm dünyadan global markaları ülkemize davet ediyoruz. Otomotiv endüstrisinde olduğu gibi farklı sektörlerde de bütün firmaları Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırıyoruz. Bildiğiniz gibi Kovid-19 sonrasında, dünyada değer zincirlerinde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Batı ülkeleri farklı tedarikçi arayışı içerisinde. Türkiye de en önemli alternatiflerden bir tanesi. Bu manada Tesla ile de iş birliği yapmak istiyoruz. Tekliflerimizi yaptık.

ÇALIŞMALAR SADECE OTOMOTİVLE SINIRLA KALMAYACAK 

Mustafa Varank, Türkiye'nin Tesla ile çalışmalarının sadece otomotiv endüstrisiyle sınırlı kalmadığını da belirterek, Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk’ın ilk olarak Türkiye'ye SpaceX roketlerini pazarlamak için geldiğini, söz konusu ziyaretin ardından Türkiye'nin Türksat 5A ve Türksat 5B uydularını SpaceX aracılığıyla uzaya fırlattığını ve Türkiye'nin SpaceX'in ilk müşterilerinden biri olduğunu anımsattı.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Elon Musk arasında samimi bir ilişki olduğunu da belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!