banner2

Son dakika: Bakan Özer açıkladı! 2,5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek verilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 yılından itibaren 2,5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek imkanı sağlanacağını açıkladı.

Gündem 30.11.2022, 14:35 30.11.2022, 15:46
Abone ol
Son dakika: Bakan Özer açıkladı! 2,5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, bugün yazılı bir açıklama yaparak Bakanlık tarafından öğrencilerin eğitim hakkını desteklemek amacıyla düzenlenen sosyal politikaların genişletileceği müjdesini verdi.

Şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkanına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda projenin kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda yaptığı çalışmalar sonunda ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayısını 1,5 milyondan 1 milyon 796 bin 985'e çıkardı." bilgisi paylaşıldı.

FIRSAT EŞİTLİĞİ ÇOK DAHA FAZLA GÜÇLENDİRİLECEK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığının yıllardan beri çok sayıda sosyal politika ile eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeye devam ettiğini bildirdi.

Bu kapsamda öğrencilere ücretsiz yemek uygulamasının önemli bir destek programı olduğuna işaret eden Özer, şunları kaydetti:

"Her geçen gün bu programın kapsamını genişletmeye çalışıyoruz. Taşımalı eğitimden yararlanan yaklaşık 1 milyon öğrencimiz, ücretsiz öğle yemeği imkanından faydalanıyor. Son bir yıl okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklandık. Bu nedenle ücretsiz yemeği özellikle okul öncesi eğitim kademesine yaygınlaştırmayı hedefledik. Bu kapsamda, şu ana kadar 400 bin okul öncesi çocuğumuzu ücretsiz yemek imkanından faydalandırıyoruz."

Bakan Özer, ücretsiz yemek programı kapsamını sürekli artırmayı hedeflediklerini; 2023'te bu sayıyı 2,5 milyona çıkartacaklarını ve burada okul öncesine ağırlık vereceklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!