banner2

Son dakika: Bakan Kurum açıkladı! İstanbul taşınıyor: 1.5 milyon riskli bina tespit edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Antakya'da AFAD'da gerçekleştirilen Proje Alanları Koordinasyon Toplantısının ardından açıklamada bulundu. Kurum açıklamasında, 'Türkiye'de 1,5 milyon riskli konutu belirlediğimiz iki rezerv alana, hem Anadolu hem Avrupa yakasına taşıyacağız.' ifadelerine yer verdi.

Gündem 28.02.2023, 15:53 28.02.2023, 17:21
Abone ol

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Antakya AFAD'da Proje Alanları Koordinasyon Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

TARİHİ ALANLAR GÖZETİLECEK 

Kurum açıklamasında yıkımdan en çok etkilenen şehirlerden biri olan Hatay için 85 milyonun tek yürek olduğunu belirtirken şu ifadelere yer verdi: 

Buralara sağlam binalar inşa edene kadar çalışacağız. Demografik yapı ve tarihi alanlar gözetilecek. Amanos Dağı'nın eteklerine binalar inşa edeceğiz.

202 BİN BİNANIN ACİL YIKILMASI GEREKİYOR 

Diğer yandan yıkılacak binalarla ilgili konuşan Kurum, daha önce tespitleri yapılan binalarda yeniden inceleme olacağını belirtirken "582 bin bağımsız bölüm ve 202 bin binanın acil yıkılacak, ağır hasarlı veya yıkık olduğu tespitini yaptık." dedi. 

Ayrıca deprem bölgesine öncelik verildiğine dikkat çeken Kurum, "Tüm şehri yeni Hatay'ı kültürel dokusuyla birlikte ayağa kaldıracağız. Hatay'la birlikte diğer 10 ilimizde eş zamanlı işler yürütülecek." sözlerini kaydetti. 

1.5 MİLYON RİSKLİ BİNA TESPİT EDİLDİ 

Seferberlik anlayışıyla kentsel dönüşüm sürecini yürüteceklerini belirten Kurum şöyle konuştu: 

1,5 milyon riskli konutu belirlediğimiz iki rezerv alana, hem Anadolu hem Avrupa yakasına taşıyacağız.

ZEMİN OLARAK SAĞLAM ALANLARA YERLEŞİM YERİ KURACAĞIZ 

Ayrıca Kurum açıklamasında şöyle konuştu: 

Zemin olarak sağlam, güvenli alanlarla yerleşim süreçlerini başlatacağız. Şehrin meclis binasını, tüm tarihi binalarını içine alacak ve bu alanlarla birlikte Asi Nehri'ni, tüm doğa güzellikleri, şehrin kültürünü koruyacak anlayışla, Hataylı kardeşlerimizin kültürel değerlerini içine alacak bir anlayışla master plan çalışmasına başladık.

14 milyon insanımızı etkileyen depremde yeni inşa çalışmalarında vatandaşlarımıza daha önceki afetlerde sözlerimizi tuttuysak yine bu şekilde yapacağız.

14 BİN 500 KONUTUN İNŞAATI BAŞLAYACAK 

Şubat ayında 14 bin 500 konutun inşaatına başlayacaklarını belirten Kurum şu ifadeleri kaydetti: 

Sanayilerimizin de ayağa kalkması için bugün de istişarelerde bulunduk. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızda vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yürütülecektir. Vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde şehrin içinde yeni toplanma alanları açılacağı ve burada yeni yerleşimin zemine uygun yeni teknolojilerle uygulanacağını ifade ediyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!