banner2

Son dakika: Bakan Koca hastane kapatılacak iddiasını bir kez daha yalanladı! 'Hasta kabulüne devam edecek'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Etlik Şehir Hastanesi'nin hizmete alınmasıyla Ankara'daki onkoloji hastanesinin kapatılacağı iddialarını bir kez daha yalanladı. Koca, "Ankara'daki mevcut hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecek" dedi.

Gündem 27.09.2022, 11:08 27.09.2022, 12:23
Abone ol
Son dakika: Bakan Koca hastane kapatılacak iddiasını bir kez daha yalanladı! 'Hasta kabulüne devam edecek'

Kabine Toplantısı sonrası gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Etlik Şehir Hastanesi'nin açılması ile Ankara'daki onkoloji hastanesinin kapatılacağı iddialarını bir kez daha yalanladı. 

Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Çarşamba günü Etlik Şehir Hastanemiz açılıyor. Ankara’mız ikinci büyük hastane kompleksine kavuşuyor. Mevcut hastanelerimizin durumu ne olacak? Mevcut hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecek. Onkoloji Hastanesi kapanmayacak. Bazıları ısrarla kapatacağımızı söylese de biz kapatmayacağız. Kapasite değişiklikleri olabilir, yenilenme çalışmaları olabilir ama hastanelerimiz hasta kabulüne devam edecekler. Mevcut hastanelerimizin hiçbiri sağlık amacı dışında asla kullanılmayacak.

'KOVİD-19 ARTIK BİR KORKU UNSURU OLMAMALI'

Kovid-19 salgınının gidişatı ile ilgili değerlendirmede bulunan Koca şu sözleri kullandı: 

Salgın ortadan kalkmış değil. Ancak etkisini yitirdiği bir gerçek. İki yıl önceye göre bugün hastalıkla mücadelede çok önemli tecrübeler edindiğimiz gibi hastalık da eski gücünü kaybetti. Gerek aşı olma oranları, gerek tedavide elde edilen başarı hastalığın etkisinin azalmasında etkili oldu. Ancak bir gerçek var. Hastalık halen var. Salgın dalgalı bir seyir izlediğinden, belirli dönemlerde de vaka sayıları artış gösteriyor. Avrupa’da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 hafta sonra oluyor. Bizde de vaka sayılarında artışlar olabilir. Dediğim gibi artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. Önemli bir tedbirimiz de aşılar. İleri yaştaki tüm vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemli. Kovid-19 artık bir korku unsuru olmamalı. Riskli gruplarda hatırlatma dozlarını ihmal etmememiz önemli.

'AŞILAMA İLE YIKICI ETKİ BERTARAF EDİLDİ'

Aşılama çalışmalarıyla ile yıkıcı etkinin bertaraf edildiğini belirten Koca şöyle konuştu: 

Birincil aşılamada çok yüksek oranlara ulaştık. Vatandaşımız bu konuda büyük hassasiyet gösterdi ve salgının yıkıcı etkisini böylece bertaraf ettik. Hatırlatma dozu aşılarında da bir sorun yok. İleri yaştaki vatandaşlarımız her zaman uyarılarımızı dikkate alarak aşılarını oldular. Riskli gruplardaki kişiler de hatırlatma dozlarını oluyorlar. Buradan bir kere daha çağrıda bulunayım. Risk grupları ve ileri yaştaki vatandaşlarımız hatırlatma dozlarını ihmal etmesinler.

Kasım-Aralık öncesi hazırlığımızı yapalım, büyüklerimize bir an önce aşılarını tamamlatalım. Ben kendim de dahil olmak üzere bütün aileme TURKOVAC aşısı yaptırdım. Aşı etkilerini de yan etkilerini de merkezi olarak takip ediyoruz. Aşı yan etkilerine yönelik tedbir gerektirecek özel bir durum tespit edilmedi.

7 BİN DOKTOR HASTANELERE GERİ DÖNMEK İSTİYOR 

Diğer yandan kamu hastanelerine dönmek isteyen hekim sayısı ile ilgili konuşan Koca şu ifadeleri kaydetti: 

Kamu hastanelerine dönmek isteyen hekimlerin başvuru sayısı 7 bini geçti. Açtığımız açıktan atama kadrolarına başvuru süresi 29 Eylül Perşembe günü sona eriyor. Talebin yoğunlaşarak artacağını düşünüyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!