banner2

Son dakika: Bakan Koca'dan randevu sorunlarına ilişkin açıklama! '6000 hekim göreve geri döndü'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bartın'da maden kazasında yaralanarak İstanbul'da tedavi altına alınan madencilerin durumu ile ilgili değerlendirmede bulundu. Koca açıklamasında, 3 madencinin entübe ve yoğun bakımda olduğunu belirtti. Diğer yandan hastanelerdeki randevu sorunun çözüleceğini belirten Koca, 6000 hekimin görevine geri döndüğünü belirtti.

Gündem 25.10.2022, 12:07 25.10.2022, 12:41
Abone ol
Son dakika: Bakan Koca'dan randevu sorunlarına ilişkin açıklama! '6000 hekim göreve geri döndü'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrası gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

'3 MADENCİMİZ YOĞUN BAKIMDA'

Bartın'da yaşanan maden kazasının ardından yaralıların durumu ile ilgili bilgi veren Koca şu ifadelere yer verdi: 

Şu an 3 madencimiz entübe, yoğun bakımda. Bugün veya yarın muhtemelen bir yaralımızı daha solunum cihazından ayırabiliriz. Diğer 3 yaralıdan biri zaten servise çıkarılmıştı. Yarın muhtemelen bir hastamız daha yoğun bakımdan servise çıkarılabilir. Genel durumları daha iyi, kötüye gidişleri yok ama 2 kişinin kritik durumu devam ediyor.

BİNALİ YILDIRIM'IN SAĞLIK DURUMU 

Azerbaycan'da geçirdiği kaza sonrası Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'nde tedavi altına alınan Binali Yıldırım'ın son durumuna ilişkin bilgi veren Sağlık Bakanı, Yıldırım'ın genel durumunun iyi olduğunu söyledi. Koca, 'Belki köprücük kemiği ile ilgili müdahale yapmak gerekir. Muhtemelen yarın yapılabilir' diye konuştu.  

BAYINDIR HASTANESİ'NDE ORTAYA ÇIKAN GÖRÜNTÜLER 

İstanbul'da İçerenköy Özel Bayındır Hastanesi'nde bir hasta ile ilgili ortaya çıkan görüntüler ile ilgili konuşan Koca şu sözleri kaydetti: 

Bildiğiniz gibi hadisenin görüntüleri ortaya çıkar çıkmaz tedbir aldık.Müfettişlerimizi gorevlendirdik. Soruşturma disiplin kuruluna geçen hafta geldi. İlgili sağlık çalışanlarının meslekten men edilme durumları değerlendirildi. Karardan sonra hastanenin nasıl yeniden hizmete açılacağı da netleşmiş olacak. Bizim açımızdan her sağlık tesisinin en erken sürede hizmete dönmesi esastır. Soruşturma tamamlandığında hastanenin nasıl hizmete gireceği de belirlenmiş olacak.

'ÇOK SAYIDA HEKİMİN ATAMASI YAPILDI'

Yakın zamanda açılan Ankara'daki Etlik Şehir Hastanesiyle ilgili bilgi veren Bakan Koca, "Etlik şehir hastanesine hem bu açıktan atamayla birlikte çok sayıda hekimin ataması yapıldı hem de Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) kurasında da eksik olan branşları tamamlamak üzere yeni hekimler yerleştirilmiş oldu" dedi.

'HİÇBİR HASTANEYİ KAPATMIYORUZ'

Doktor ve personel takviyesi yapıldığını ifade eden Bakan Koca, "Her geçen gün bir planlama dahilinde hekim ve personel takviyesi yapılıyor. Şu an günlük poliklinik sayısı 8000’lere ulaştı. Yılbaşında 20.000’i bulacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca mevcut hiçbir hastanemizi de kapatmıyoruz. Var olan hastanelerimiz mevcut yerlerinde sağlık hizmeti vermeye devam edecekler. Bu söyledigim Sami Ulus için de geçerli, Dışkapı için de geçerli, Onkoloji için de geçerli" şeklinde konuştu.

RANDEVULARDA SORUN GİDEREK AZALDI 

Bakan Koca, hastane randevu sisteminde iyileştirmeler yapıldığını söyledi. Koca, "Tamamen istediğimiz noktada olmasa da sorun giderek azaldı. Biliyorsunuz kamuya dönen hekimlerimiz oldu. Yaklaşık 6000’e yakın hekim döndü. Sanıyorum onlarda önümüzdeki 3-4 hafta içinde göreve başlamış olurlar. Sorunun her geçen gün azalacağını söyleyebilirim. Bununla ilgili yeni bir takım tedbirleri de hızla alıyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!