banner2

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan açıklaması! 'Gerekeni yapacağız'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada Yunanistan'ın adaları silahlandırmasına karşı gerekli adımları atacaklarını belirtti.

Gündem 29.09.2022, 12:58 29.09.2022, 13:06
Abone ol

Yunanistan'ın gayriaskeri statüdeki Midilli ve Sisam adalarına ABD'nin zırhlı araçlarını sevk etmesi gerilimi bir üst noktaya taşımıştı. Yunan provokasyonlarına karşı Türkiye'den tepkiler peş peşe gelmeye devam ediyor.

'GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın provokasyon girişimlerine karşı uyarı niteliğinde bir açıklamada bulundu. 

Çavuşoğlu açıklamasında, "Yunanistan adaları silahlandırırken biz de gerekli adımları atacağız" sözlerini kaydetti.

'ADALARIN SİLAHTAN ARINDIRILMASI GEREKİYOR'

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı televizyon programında Yunanistan'ın Ege'de gayriaskeri statüdeki iki adaya silah sevkiyatına da değinirken şu ifadeleri kullanmıştı: 

ABD ve Yunanistan'a gerekli uyarıları Dışişleri Bakanlığımız vasıtasıyla yaptık. BM'ye son mektubumuzu da 17 Eylül'de gönderdik. Burada bir şey çok önemli. Buralar, hukuki ifadesiyle gayriaskeri adalar. Biz, burada uluslararası yargı yolunu bunların tıkadıklarını görüyoruz. 'Uluslararası hukuktan yanayım.' diyorsan neden görüşmeden, mahkemeden kaçıyorsun? Bu adaları silahlardan arındırmaları şart. Lozan'a göre buralar özel bir statüye tabi.

'YUNANİSTAN YANLIŞ HESAPLARA GİRMESİN'

Ege'deki gerilime ilişkin ABD'ye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika'dan beklentimiz, Yunanistan'ı yanlış hesaplara sokmaması ve uluslararası kamuoyunun manipüle edilmesine müsaade etmemesidir. Şu anda biz, bütün bu olup bitenleri adım adım takip ediyoruz" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!