Son dakika! Bakan Çavuşoğlu'ndan Montrö açıklaması! 'Artık bu bir savaşa döndü'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu Ukrayna'da bulunan Türk vatandaşlarını çıkarmak için çalışma yaptıklarını belirtti.

Gündem 27.02.2022, 17:18 27.02.2022, 17:52
Abone ol
Son dakika! Bakan Çavuşoğlu'ndan Montrö açıklaması! 'Artık bu bir savaşa döndü'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Rusya'nın harekatı sırasında tahliye çalışmalarının oldukça tehlikeli olduğunu belirterek vatandaşlardan bulundukları yerden çıkmamalarını istedi. 

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar: 

Biraz önce Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Belarus sınırında görüşme olacak. Heyette kimlerin olacağı yönünde de bilgi verdiler. Biran önce tarafların bir araya gelip ateşkes ile ilk adımın atılması gerekiyor. İnşallah yarınki görüşmeler ateşkes ile sonuçlanır. Biz hareket başlamadan önce de hazırlıklarımızı yapmış, vatandaşlarımızı uyarmıştık. Vatandaşlarımızın bir an önce bölgeden ayrılmasını istemiştik. THY'den daha büyük uçaklar koymasını istemiştik. Hareket başladıktan sonra vatandaşlarımız dönmek istediklerini bize ilettiler. Biz de çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu otobüslerin arkasında konvoya katılıp gelen çok sayıda vatandaşımız var. 

TAHLİYE ÇALIŞMASI SON DERECE RİSKLİ 

Şu anda 6600 civarında tahliye edilmek istenen vatandaş var. Bazı şehirlerden vatandaşlarımızı çıkarmak son derece riskli. Vatandaşlarımızdan bulundukları yerden çıkmamalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızı çıkarmak için tüm yöntemleri deniyoruz. Türkiye'den Ukrayna'ya otobüsleri gönderdik.

Şu anda otobüslerimiz Romanya - Ukrayna sınırına gelmiş durumda. Çatışmaların olmadığı yerlere yönlendireceğiz ki oradan vatandaşlarımızı getirebilelim.

Romanya sınırları içinde Romanya'dan otobüsler kiraladık, Köstence havalimanından THY ile vatandaşlarımızı getireceğiz.

Şehirlerde çatışma olduğu için insani ateşkesin sağlanması için de çaba sarf ediyoruz. Ukrayna ve Rusya prensip olarak insani ateşkese uyacaklarını söyledi. Umudumuz yarınki müzakerelerle kalıcı bir ateşkesin olması.

HULUSİ AKAR RUSYA İLE GÖRÜŞECEK

Denizden ve havadan koridor açılması için Milli Savunma Bakanımız Rusya ile görüşmek için talepte bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 4. gününde devam ederken, Rusya’nın yaptırıma uğramasının ardından paniğe kapılan Rus halkı ATM’lere akın etti.

Rus para birimi rublenin değer kaybetmesi ve Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasının ardından halk, banka şubelerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

ATM’lerdeki yoğunluk nedeniyle bazı bankamatiklerde para kalmadığı, bu yüzden bazı kişilerin para çekemediği öğrenildi.

MONTRÖ AÇIKLAMASI: ARTIK BU BİR SAVAŞA DÖNÜŞTÜ

Kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin geçişi ile ilgili düzenlemeyi Montrö sözleşmesi yapıyor. Türkiye bugüne kadar sözleşmeyi harfiyen uygulamıştır. Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık. Başlangıçta Rusya'nın saldırısı oldu, uzmanlarla, askerlerle, hukukçularla değerlendirdik. Artık bu bir savaşa döndü. Bu bir askeri harekat değil, resmen savaş hali var. Bu durumda da tabii biz tarafların birisi hangisi olursa Rusya da olabilir Ukrayna da burada biz bu durumda Montrö anlaşmasını bu şekilde uyguluyoruz.

Biz sözleşmeden bahsediyoruz. Eğer bu savaş gemisi, savaşın tarafı olan ülkedeki üsse gidecekse o zaman bu geçiş engellenemiyor. Burada o geminin üsse kayıtlı olup olmadığı belli. Suistimalin de olmaması lazım. Üsse gideceğim deyip de Boğaz'dan geçtikten sonra savaşa dahil olmaması lazım. Türkiye'nin tutumunu ve Montrö anlaşmasının hükümlerini açıklamış oldum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!