banner2

Son dakika: Bakan Bozdağ'dan 'Yeni Anayasa' açıklaması! 'Yeni Anayasa olmadan yeni Türkiye olmaz'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 'Yeni Anayasa' çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bozdağ açıklamasında, 'Yeni anayasa olmadan yeni Türkiye de olmaz. Türkiye eninde sonunda yeni anayasayı yapacaktır.' ifadelerine yer verdi!

Gündem 03.10.2022, 12:13 03.10.2022, 14:25
Abone ol
Son dakika: Bakan Bozdağ'dan 'Yeni Anayasa' açıklaması! 'Yeni Anayasa olmadan yeni Türkiye olmaz'

Bakan Bozdağ açıklamasında, "Yeni anayasa Türkiye'nin değişmez gündem maddesidir. Geçmişteki çalışmalardan bir netice elde edilmeli." diye konuştu. 

'YENİ ANAYASA OLMADAN YENİ TÜRKİYE OLMAZ'

Yeni Türkiye'nin yeni anayasa olmadan olmayacağını belirten Bozdağ, "Yeni anayasa Türkiye'nin değişmez gündem maddesidir. Nitekim 2015'de yeni bir komisyon kuruldu ancak ömrü kısa sürdü. Geçmişteki çalışmalardan bir netice elde edilmeli. Yeni anayasa olmadan yeni Türkiye de olmaz. Türkiye eninde sonunda yeni anayasayı yapacaktır." sözlerine yer verdi. 

Bozdağ açıklamasına, "Türkiye'de herkesin ve her kesimin kendini hür hissettiği demokratik bir ortamda yeni bir anayasa yapmaya ihtiyacı vardır. Bu iradeyi hayata geçirmemiz bizim gücümüze çok büyük güç katacaktır." sözleriyle devam etti.

'TÜRKİYE'DE YENİ BİR ANAYASA YAPMA İHTİYACI VARDIR'

Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten Bozdağ şu ifadelere yer verdi: 

Türkiye eninde sonunda yeni bir anayasayı yapacaktır, üzüntümüz bunun gecikmesi. Yeni Türkiye'nin en önemli anahtarı yeni anayasadır. Şimdi cumhuriyetin 2. yüzyılına girerken milletimizin ortak çıkarınadır.

'OLAĞAN BİR DÖNEMDE ANAYASA YAPACAĞIZ'

Yeni Anayasa Türkiye'nin değişmez gündem maddesi. Önceki anayasaların kimisi darbe döneminde, kimisi kurtuluş savaşı sonunda hazırlanmış. Olağan bir dönemde anayasa yapmaya ihtiyaç vardır. 1982 anayasası yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en çok değişikliğe uğrayan anayasadır. Anayasamızın 223 noktasına dokunulmuş, dil birliği bozulmuştur.

'CUMHURBAŞKANI SEÇME YETKİSİNİ MİLLETE VERDİK'

1982 anayasası güvensizlik üzerine kurulmuş. Hem yasamaya, hem yürütmeye hem yargıya en kötüsü de millete güvenmiyor bu anayasa. Sadece milletvekili seçme yetkisi aziz milletimize verilmiştir.

Anayasayı değiştirerek cumhurbaşkanını seçme yetkisini millete verdik. Türk halkı bu hakkını ilk kez 2014'te kullandı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!