Son dakika: Bakan Bozdağ'dan 'haksız tahrik indirimi' açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Haksız tahrik konusunun tartışmaya açılmasında fayda görüyorum, canavarca hisle öldürme suçunda uygulanmalı mı uygulanmamalı mı sorusunu kamuoyunun dikkatine sunuyorum." dedi.

Gündem 23.06.2022, 14:09 23.06.2022, 14:50
Abone ol
Son dakika: Bakan Bozdağ'dan 'haksız tahrik indirimi' açıklaması

Son dakika! Muğla'da diri diri yakıldıktan sonra üzerine beton dökülerek katledilen Pınar Gültekin davasında sanık Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimiyle 23 yıl hapis cezası verilmişti. Kamuoyunda tepkilere neden olan kararla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ  açıklama yaptı. 

Bakan Bozdağ, "Haksız tahrikin uygulaması konusunda yaşanan tartışmalar, son Pınar Gültekin mahkemesinin kararıyla değil başkaca kararlarla da Türkiye'nin gündeminde çok yoğun yer aldı. Çünkü sonuçta haksız tahrik müessesesi, yüzyıllardır olan ve bütün hukuk sistemlerinde varlığını koruyan bir müessesedir. Bu müesseseye hayatiyet kazandıracak, adalet duygusunu güçlendirecek, uygulamalara vesile kılacak, adaletsizliği önleyecek uygulamalara fren olacak bir içtihat ve bir değerlendirme elbette Yüksek Mahkemenin ve yargının da son derece üzerinde durması gereken bir konu olduğuna yürekten inandığımı burada ifade etmek isterim.'' dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''Son tartışılan konuda elbette insan olarak benim de eminim ki pek çok kimsenin de vicdanı sızlamıştır'' ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!