Yandex Metrica

SON DAKİKA! AYM Başkanı'ndan 153. madde hatırlatması!

SON DAKİKA! AYM Başkanı'ndan 153. madde hatırlatması!

AYM Başkanı Zühtü Arslan, ''AYM kararları 153'ncü maddeye göre kesin olup gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Kararların uygulanması her şeyden evvel Anayasa'nın hepimizi bağlayan bir toplum sözleşmesi olmasının zorunlu bir sonucudur'' dedi.

Gündem

20.02.2024, 09:43

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında katılım gösterdiği törende, ''Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını ya da hükümlere ilişkin yorumlarını beğenmeyip buna katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması anayasal bir zorunluluktur'' ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu'nda yüksek mahkemenin yeni üyesi Yılmaz Akçil'in yemin töreni gerçekleşti.

Gerçekleşen törende konuşma yapan AYM Başkanı Arslan şu ifadeleri kullandı:

“Anayasayı yorumlamak ve uygulamak konusundaki nihai yetki AYM’ye verilmiştir. Bu bağlamda temyizden geçerek kesinleşmiş yargı kararlarından sonra, AYM’nin verdiği karar ve yaptığı yorumdan sonra görüş farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle AYM kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal zemini yoktur.

Elbette Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını ya da hükümlere ilişkin yorumunu beğenmeyip buna katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması anayasal bir zorunluluktur.”

Bir garip intihar vakası! İntihar için gaz açtı, vazgeçip sigara yakınca ev havaya uçtu Bir garip intihar vakası! İntihar için gaz açtı, vazgeçip sigara... Haberi Görüntüle

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Gezi Parkı davası tutuklusu Can Atalay hakkında iki kez hak ihlali kararı uygulamıştı.

Mahkemeler kararı uygulamayarak, sürece aykırı davranarak Yargıtay'a göndermişti.

Yargıtay ise ''Kararın hukuki değerinin olmadığını'' ifade etmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading