banner2

Son dakika: AK Parti'den PKK/PYD'ye yönelik kara operasyonu açıklaması: Mücadele varoluşsal zorunluluktur

Son dakika haberleri... Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, PKK/YPG ile mücadeleye ilişkin, "Türkiye'nin bu şekilde bir derinlik içerisinde, terör örgütleriyle muhatap olması durumunda, 30 kilometre derinlik dahil. Daha da ötesi olabilir. Bunu vurmaktan ve dağıtmaktan başka bir seçeneği yoktur" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Gündem 01.12.2022, 20:48 01.12.2022, 21:08
Abone ol
Son dakika: AK Parti'den PKK/PYD'ye yönelik kara operasyonu açıklaması: Mücadele varoluşsal zorunluluktur

Son dakika haberleri... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Habertürk ekranlarında yayınlanan özel röportaj kapsamında Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı.

"DAEŞ'LE İLGİLİ OPERASYON YAPILINCA DESTEK GELİYOR"

Canlı yayında, PKK/PYD ve diğer terör örgütleriyle mücadele konusuna da değinen Çelik, Türkiye'nin terörle muhatap olması durumunda etkin bir şekilde karşılık vereceğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

" DAEŞ'le ilgili operasyon yapınca bir destek geliyor ama PKK operasyonlarında gelmiyor. Burada DAEŞ'i kendileri açısından fiziki, ideolojik tehdit olarak görüyorlar. PKK, YPG onlar açısından belli siyasi neticilerin hayata geçirilmesi için bir enstrüman, bu net.

PKK'nın Suriye ve Irak'taki hareket tarzı belli ki terör örgütünü aşan akıl tarafından yönlendiriliyor. Bu kimdir? Daha kollektif bir yapı mıdır, konuşuyoruz. İşin gidişatına bakılınca güçlü bir destek aldığı görülüyor. Biz bunu daha önce Afganistan'da gördük. ABD, Rusya kullandı. Bir vekalet savaşı veriliyordu. 

"TÜRKİYE'NİN VURMAK VE DAĞITMAKTAN BAŞKA BİR SEÇENEĞİ YOKTUR"

Rusya-Ukrayna savaşı ortaya çıkmasaydı, bu gün savaşın olmadığı denklem düşünün, bizim sınırlarımızdaki hareketlilik, tehdit daha da büyüyecekti. Neticede, sınırımızdan itibaren 30 kilometre derinlik dahil olmak üzere, bunu tehdit olduğunda Türkiye açısından tercih değil varoluşsal zorunluluktur; vurmak ve dağıtmak! Hiç kimsenin 'bu terör örgütü değildir' diye argümanı sözkonusu olamıyor. DEAŞ çok uzaklardaki Avrupa başkentini tehdit ediyor diye böyle bir konsolidasyon yapıyorsunuz. Netice şu; Türkiye'nin bu şekilde bir derinlik içerisinde, terör örgütleriyle muhatap olması durumunda, 30 kilometre derinlik dahil. Daha da ötesi olabilir. Bunu vurmaktan ve dağıtmaktan başka bir seçeneği yoktur.

"TERÖR ÖRGÜTÜ SURİYE İÇİN DE TEHDİTTİR"

Suriye'nin toprak bütünlüğünü önemsiyoruz. Terör örgütü Suriye için de tehdittir, bizim için de tehdittir. Dolayısıyla işbirliği yapılabilir. Tıpkı Afganistan gibi Suriye'yi vekalet savaşının zemini hale getirmek şeklinde karmaşık ilişkiler içinde yürüyen bir şey var. Bizim etrafımızda sağlam devlet yapıların olması her zaman için daha elverişlidir. Irak'ta eğer PKK terör örgütünün barınmasını engelleyebilse hükümet, o zaman bizim oraya müdahale etmemize gerek kalmayacak. doğrusu ve arzu edilen onların temizlemesidir. Temizleyemediği zaman doğrusu bizim müdahalemiz oluyor. Suriye açısından tırnak içinde devletçik derken bir şey üzerinde söylüyorum. Bunlara birtakım fabrikalar kuruyorlar, tesisler kuruyorlar. En son Fransız firmasının yaptığı barınaklar, tüneller. Petrolle ilgili girişimde bulunabilecekleri yapılar kuruyorlar. Bu o bölgede Suriye, Irak, Türkiye için de, Türk, Kürt, Arap ve diğer unsurlar için de en büyük tehditlerden biri olacaktır. Bunların yok edilmesi önceliklidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!