banner2

Son dakika: AFAD, Kahramanmaraş depreminin büyüklüğünü revize etti

Son dakika haberleri... AFAD, bu sabah saatlerinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremin büyüklüğünü ayrıntılı sismolojik çalışmalar sonrası 7,7 olarak revize etti.

Gündem 06.02.2023, 12:58 06.02.2023, 14:47
Abone ol

Türkiye, bu sabah acı habere uyandı. Saat 4.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ancak, AFAD, saatler sonra depremin büyüklüğünü revize etti ve 7,7 olarak açıkladı.

7.7 büyüklüğündeki deprem birçok kentte hissedildi. Kahraman merkezli şiddeti deprem; Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'ı da sarstı. 10 kente bağlı ilçelerde ve köylerde de büyük yıkım var. Vatandaşlar, binalardan ayrılarak dışarıda kar yağışı altında bekledi.

''ERZİNCAN'DAN SONRA EN BÜYÜK FELAKET''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depreme ilişkin çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığına geçti. Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bu gece saat 04.17'de son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık. Devletimiz, deprem anından itibaren tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir, valiliklerimiz kendi illerindeki tüm imkanları seferber etmiştir.Depremden etkilenen 10 ilimize mevcut valiliklerimizin yanına onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. Halihazırda 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte, bölgeye dışarıdan ulaşanlarla bu sayı sürekli artmaktadır.'' dedi.

912 CAN KAYBI, 5 BİN 385 YARALI

''Şu ana kadar 912 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır.'' diyen Erdoğan, ''Depremin ağır hasara yol açtığı illerimizde yıkılan binaların altında kalan vatandaşlarımızın tespiti ve kurtarma faaliyeti kesintisiz şekilde sürüyor. Enkaz altından kurtarılan kişi sayısı 2 bin 470'i bulmuştur. Yıkıldığı tespit edilen bina sayısı 2 bin 818'dir. Uluslararası yardımlar için de ülkemizle temaslar kurulmaya başlanmıştır. NATO ve AB yanında 45 ülkenin yardım teklifleri tarafımıza ulaşmıştır. Yardıma gidecek kişi ve kurumlar AFAD'la koordinasyon içinde hareket etmeli. Bunun dışındaki yardımlar kargaşaya yol açmakta, amaca ulaşılması zorlaşmakta. Gün 85 milyon tek yürek, tek bilek olma günüdür." ifadelerini kullandı.

AFAD DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ REVİZE ETTİ

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremin büyüklüğünü 7,7 olarak revize etti. AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Bu sabah 04.17'de Pazarcık (Kahramanmaraş) da meydana gelen depremin büyüklüğü yapılan ayrıntılı sismolojik çalışmalarla 7,7 olarak revize edilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!