banner2

Son dakika: Adalet Bakanlığı Yalova'da hakimlere hakaret eden CHP milletvekillerine ilişkin dosyayı gönderdi

Son dakika haberleri... Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Yalova Belediyesi yolsuzluk soruşturmasında CHP'li vekiller mahkeme basıp hakime hakaret etmişlerdi. CHP'li milletvekillerinin soruşturma dosyası Adalet Bakanlığı tarafından yetkisizlik kararı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Gündem 03.11.2022, 11:00 03.11.2022, 12:57
Abone ol

Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Yalova Belediyesi yolsuzluk soruşturmasında CHP'li vekiller mahkeme basıp hakime hakaret etmişlerdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan hakkında Yalova 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyetine gösterdikleri tepki üzerine, “Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs” ve “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla yürütülen soruşturmada yetkisizlik kararı çıktı.

DOSYA ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA GÖNDERİLDİ

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 161’inci Maddesinde belirtilen "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği öne sürülen Milletvekili hakkında soruşturma yetkisi ve görevinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ait olduğu" hükmünü dikkate alarak dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

NE OLMUŞTU?

Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 27 Ekim'de görülen duruşmaya tamamı tutuksuz yargılanan, Vefa Salman ve belediye başkan yardımcılığı görevinden uzaklaştırılan Halit Güleç'in de aralarında olduğu bazı sanıklar ile taraf avukatları, 30'a yakın da milletvekili katılmıştı.

Sanık Salman'ın avukatı, mahkemeye sunulan raporların lehlerine olduğunu ve davanın çok fazla uzayacağını öne sürerek, bundan dolayı müvekkilinin dosyadan bağımsız yargılanması talebinde bulunmuştu.

Mahkemenin talebi reddetmesi sonrası salonda duruşmayı takip eden CHP Genel Başkan Yardımcıları ile milletvekilleri, mahkeme heyetine tepki göstererek salondan ayrılmıştı.

Gerginlik nedeniyle ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı izleyicilere kapatmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!