banner2

Son anketten çarpıcı sonuçlar: Vatandaş muhalefeti başarısız buluyor!

Son yapılan anket muhalefetin durumunu apaçık ortaya koydu. Ankete katılan vatandaşların yüzde 82,7'si Türkiye'deki muhalefeti kötü bulduğunu belirtti.

Gündem 08.09.2023, 20:25 08.09.2023, 21:07
Abone ol
Son anketten çarpıcı sonuçlar: Vatandaş muhalefeti başarısız buluyor!

Areda Survey'in 25-29 Ağustos tarihlerinde 2 bin 562 kişiyle yaptığı anket, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

14 ve 28 Mayıs'taki seçimleri açık ara kaybeden, cumhurbaşkanlığını alamadığı gibi parlamentoda da mağlup olan muhalefete güven daha da azalmış duurmda.

İşte Areda Survey'in araştırmasından çıkan çarpıcı sonuçlar:

MUHALEFET BAŞARILI MI?

Areda Survey'in vatandaşlara yönelttiği "Türkiye'de muhalefeti genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna yüzde 82,7 oranında "başarısız" cevabını veren vatandaşlar, yüzde 17,3 oranında ise "başarılı" cevabını verdi. 

YENİDEN İTTİFAK OLUR MU?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde altılı masanın liderlerinin birbirinden alakasız açıklamalar yapması Millet İttifakı'nın geleceğine ilişkin inancı da sarstı. Areda'nın anketinde 2024 yerel seçimlerine ilişkin ittifak sorusuna çok büyük bir çoğunluk "Hayır" cevabını verdi. Ankette "Sizce Millet İttifakını oluşturan 6 parti yerel seçimlerde yeniden bir araya gelebilecek mi?" sorusuna katılımcıların yüzde 83,1'i 'hayır' derken, sadece yüzde 16,9'u 'evet' şeklinde cevap verdi. 

İMAMOĞLU SORUSU

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra 'değişim' açıklamaları yaparak CHP'de genel başkanlığa oynayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'a yeniden aday olacağını açıklamasının ardından katılımcılara "Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanlığı için mücadele ederken geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeniden aday olacağı açıklandı. Siz bu durumu neye bağlıyorsunuz?" sorusu soruldu.  Ankete katılan kişiler bu soruya yüzde 58,9 gibi büyük bir çoğunlukla "CHP'nin başına gelemeyeceğini anladığı için mecbur kaldı" şeklinde cevap verirken, yüzde 41,1'i ise "CHP'nin başına gelmek için doğru yolun bu olduğunu düşündü" şeklinde cevap verdi. 

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN İSTEMEDİĞİ KİŞİ ADAY OLABİLİR Mİ?

Ankette çarpıcı bir sonuçta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili soruda çıktı. Anket katılımcıları “Kılıçdaroğlu’nun istemediği bir aday CHP Genel Başkanlığı’na gelebilir mi?” sorusuna adeta CHP'de Kılıçdaroğlu diktatörlüğünü işaret edercesine cevap verdi. Soruya ankete katılanların yüzde 66.3’ü hayır, yüzde 33.7’si ise evet dedi. 

MERAL AKŞENER

Seçim sürecinde İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in altılı masadan kalkması ve saatler sonra tekrar oturmasıyla vatandaşlardaki güven duygusunu kaybettirmesi, seçim sonrası anketlerde de kendini gösterdi. Ankette "Sizce İYİ Parti mevcut yöneticileri ve söylemleriyle Ana Muhalefet partisi konumuna gelebilir mi?" sorusuna yüzde 82,7 'hayır' cevabı gelirken yüzde 17,3 oranında 'evet cevabı verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!