Yandex Metrica

Sitede Ara

Sokak hayvanları uyutulacak mı? İşte merak edilen düzenlemenin detayları

Sokak hayvanları uyutulacak mı? İşte merak edilen düzenlemenin detayları

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, başıboş sokak köpekleri terörünün çözümü için yapılan çalışmanın çerçevesini anlattı.  "Bütün sokak köpeklerine ötanazi, öldürme işlemi uygulanacak" söylemlerinin doğru olmadığını belirten Abdullah Güler, "Bizim mahallelerimizin maskotu haline gelmiş, adı Can, adı Yaren, adı Beyaz, adı Papatya ismi konulmuş bu köpeklerimizle ilgili bizim sorunumuz yok. Toplumun sorunu, saldırganlaşmış, çeteler halinde gezen köpeklerimizle ilgili durumdan bahsediyoruz. Sorun belli" dedi.

Gündem

01.06.2024, 11:57

Uzun zamandır tartışma konusu olan başıboş sokak köpeği teröründe artan vakalar sonrası harekete geçildi. AK Parti, 30 gün boyunca sahiplendirilemeyen sokak köpeklerinin iğne ile 'uyutulmasının' öngörüldüğü bir yasa teklifi hazırlıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde de alınan görüşlerin ardından hazırlanan yasal düzenleme Meclis'e en kısa sürede gelecek ancak sokak köpeklerine yönelik yasal düzenleme hazırlığı, bir süredir tartışma konusu.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, sokak köpekleri sorununun çözümü için yapılan çalışmanın çerçevesini anlattı. Güler, Hayvanları Koruma Kanunu'nun 2004'te çıkarıldığını, 2021'de de bu alanda farklı düzenlemelerin hayata geçirildiğini belirtti.

Yapılması planlanan yasal düzenlemeyle ilgili gerçekten uzak ve yalan yanlış bilgilerin bulunduğuna ve bunun özellikle sosyal medyada dile getirildiğine işaret eden Güler, "Bütün sokak hayvanları toplanarak öldürülecek" gibi söylemlerin yer aldığını dile getirdi.

Güler, toplum sağlığı açısından devletin alması gereken tedbirlerin bulunduğunu vurguladı. Güler, Hayvanları Koruma Kanunu'nda mahalli idarelerin görevlerinin belirlendiğini aktardı.

Türkiye için kırmızı alarm! Nüfus 2070'de 70 milyon, 2100'de 50 milyonun altına düşecek! Türkiye için kırmızı alarm! Nüfus 2070'de 70 milyon, 2100'de 50... Haberi Görüntüle

''KUDUZ RİSKİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ''

Abdullah Güler, sokaklarda çok sayıda sahipsiz köpeğin bulunduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı;

"Vatandaşlarımızın bugüne kadar yaşadığı sıkıntılar var. Bunları asla görmezden gelme imkanımız yok. Sabah okula giden çocuklarımızın, sabah parkta, bahçede, mahallede yürüyüş yapan vatandaşlarımızın, sabah namazına giden cami cemaatimizin yaşadığı birçok saldırı olayları var. Sahipsiz, başı boş, saldırganlaşmış, çeteler halinde gezen sokaklarımızda, caddelerimizde, şehirlerimizde köpeklerimiz var. Kuduzlu temas sayısının ciddi manada artış gösterdiğini görüyoruz. Ülkemizin kuduz riskiyle karşı karşıya kaldığı bazı durumlar var."

3 yıl önce 6 kişi hayatını kaybetmişti! Yağmurun başkentinde afetlere 'sel kapanlı' önlem 3 yıl önce 6 kişi hayatını kaybetmişti! Yağmurun başkentinde afetlere... Haberi Görüntüle

"BİZİM CAN, YAREN VE PAPATYA İLE İLGİLİ SORUNUMUZ YOK"

"Bütün sokak köpeklerine ötanazi, öldürme işlemi uygulanacak" iddialarının doğru olmadığını belirten Güler, "Bizim mahallelerimizin maskotu haline gelmiş, adı Can, adı Yaren, adı Beyaz, adı Papatya ismi konulmuş bu köpeklerimizle ilgili bizim sorunumuz yok. Toplumun sorunu, saldırganlaşmış, çeteler halinde gezen, sokak güvenliğini ve toplum sağlığını etkileyen köpeklerimizle ilgili durumdan bahsediyoruz. Sorun belli.  Esas olan, köpeklerin barınaklara alınması ve barınakların yaşam kalitesinin de yükseltilmesi. Belediyelerin barınakları yapma zorunluluğu var. Bu da yeni bir durum değil." dedi.

Güler, sahiplenmenin güçlü şekilde desteklenmesini, kısırlaşmanın devam ettirilmesinin, aşılama ve çip takmayla da süreci yönetmek istediklerini sözlerine ekledi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

1

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading