banner2

Sıradaki hedef o bölge! Mehmetçik PKK'ya inlerini dar edecek

Türk Silahlı Kuvvetleri, Pençe-Kılıç operasyonlarıyla terör yuvalarını yerle bir ederken Irak'ın kuzeyinde 40 kilometre derinlikte güvenli bölge oluşturdu. Mehmetçik'in şimdiki hedefi Suriye'nin kuzeyinde 30 kilometre derinlikte güvenli bölge oluşturmak.

Gündem 25.11.2022, 07:57 25.11.2022, 08:20
Abone ol
Sıradaki hedef o bölge! Mehmetçik PKK'ya inlerini dar edecek

İstiklal Caddesi ve Karkamış'taki terör saldırılarının intikamını almak için düğmeye basan Türk Silahlı Kuvvetleri, Pençe-Kılıç operasyonuyla Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarını tek tek yerle bir etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ''Uygun vakitte teröristlerin tepelerine bineceğiz.'' diyerek kara harekatı mesajı verdi.

40 KİLOMETRELİK DERİNLİK OLUŞTURULDU

Şanlı Türk ordusu, Irak'ın kuzeyinde yürütülen Pençe- Kilit Operasyonu ile birlikte 40 kilometre derinlikte güvenli bir bölge oluşturmayı başardı. Böylece dağların zirvesinden başlayan Türkiye-Irak sınırı, terör örgütünün faaliyetlerinin önlenmesi açısından 40 kilometre Irak içlerine çekilmiş oldu. Pençe- Kilit Operasyonu ile birlikte Mehmetçik, teröristlerini inlerini tek tek temizleyerek güvenlik şeridi oluşturdu. Temizlenen bölgelerde PKK'nın sözde üst düzey yöneticileri kaçmak zorunda kaldı.

İNŞAAT MALZEMELERİ BULUNDU

Türk askerinin temizlediği mağaralarda bir detay dikkatlerden kaçmadı. Hilti başta olmak üzere mağaralar açmaya yarayan inşaat malzemelerinin bulundu. 5 kat derinlikte bir mağara bombalandığında 500 metre ileriden dumanların çıkması da gözden kaçmayan diğer bir detay olarak kayıtlara geçti.

SIRADA SURİYE'NİN KUZEYİ VAR

Irak'ın kuzeyini güvence altına asker Mehmetçik, şimdi de Suriye'ye odaklandı. Mehmetçik, terör örgütü yuvalarını Özgür Suriye Ordusu ile birlikte çembere alıp temizleyecek. Böylece, Suriye sınırı da büyük oranda güvence altına alınacak. Suriye'deki temizlik ve güvenli bölge oluşturulmasının en önemli ayağı Ayn el-Arap (Kobani) olarak görülüyor. Çünkü terör örgütü açısından Irak'taki Kandil neyse Suriye'deki Ayn el-Arap da aynı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!