banner2

Sinan Oğan'ın kararı sonrası ilk tahmin: İlk turu bilen anketçiden çarpıcı sonuçlar

14 Mayıs seçimlerinde sonuca en yakın tahminde bulunan Sonar Araştırma'nın sahibi Hakan Bayrakçı'dan ikinci tur tahmini.

Gündem 23.05.2023, 09:47 23.05.2023, 14:19
Abone ol

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan dün yaptığı basın açıklaması ile 28 Mayıs 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a destek vereceğini açıklamıştı. 

Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, "28 Mayıs seçimlerinin ikinci turunda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğiz" dedi.

SİNAN OĞAN'A ATILAN OYLARIN NEREYE GİDECEĞİNİ AÇIKLADI

İlk tur seçimlerini en iyi tahmin eden anket şirketlerinden olan Sonar Araştırma'nın sahibi Hakan Bayrakçı, Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında Sinan Oğan'ın yeni kararını şöyle değerlendirdi;

"Sinan Bey olsun, Ümit Bey olsun kim hangi tarafa destek verirse versin bu 5,17'nin gideceği adresler 0,1-0,2 oynar çok değişmez. Bu açıklamalar kendi siyasi geleceklerini şekillendirmek için önemlidir. Ümit Bey tarafsız kalırsa partisinin ve kendisinin geleceği olur. Nereye gideceğini de söyleyeyim. Bu 5,2'nin 4.1 Tayyip Erdoğan'a gider. Hiçbir açıklama bu dağılımı fazla değiştirmez. Açıklamalar sadece kendi siyasi geleceklerindeki pozisyon için önemlidir. Kemal Bey'in aldığı 45'in kısa bir analizini yapayım. Bunun 10 puanı HDP, bunun 25 puanı CHP, İYİ Parti'nin 10'u var ki başkası olsa daha iyi olurdu diyerek oy verdi. Bunun 10 puanı son derece rahatsız ve tedirgin oy verdi. 10 puan yine merkez sağ seçmendir. Bu seçmen yine oyunu verecektir ama bu ikinci tura kaldıktan sonra Seçim kendini belli etmiş gibi oldukça daha keyifsiz oy verebilir sandığa bile gitmeyebilir. Meral Hanım diyecek ki ben demiştim, varın hesabınızı görün diyecek. Kemal Bey'in de çıkışı şu beyler ben ikinci turda 46 aldım diyecek. İkisinin de söyleyecek sözleri var. Meral Hanım demiştim diyecek."

KATILIM ORANI

Katılım tahmini olarak Bayrakçı, "O gece katılımın düşeceğini sanmıyorum. Muhalefet tekrar ümitlenirse muhalefetin katılımı artar iktidar da rehavete kapılmayın derse artar" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!