banner2

Sıfır evlerini düşünmeden depremzedelere açtılar! 'Aileyi hiç aratmıyorlar'

Türkiye deprem yaralarını sarmak için tek yürek olmuşken Konya'dan güzel bir haber geldi. Bozkır Barajı inşası sebebiyle su altında kalacak olan Dedemli Mahallesi sakinleri için yapılan evlerin sahipleri henüz oturmadıkları evlerini depremzedelere verdiler.

Gündem 22.02.2023, 18:28 22.02.2023, 19:00
Abone ol

Türkiye deprem felaketinin üstesinden beraber gelmek için tek yürek oldu. Konya'da yapılan fedakarlık ise herkesi duygulandırdı. Hadim ilçesinde yapılan Bozkır Barajı sebebiyle su altında kalacak olan Dedemli Mahallesi sakinlerine yapılan Meram ilçesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kurulan 428 konutluk yerleşkenin 72 hak sahibi, hiç oturmadıkları evlerini depremzedelere açtı. 502 depremzede ise vatandaşların açtıkları sıfır evlere yerleşti. 

30 AKRABAMI DEPREMDE KAYBETTİM 

Kahramanmaraş'tan gelen Yaşar Karabürk konuyla alakalı şöyle konuştu: 

Deprem anında evimiz uçacak sandık. Çocuklarımızı dışarıya çıkardık. Bir arabam vardı, 7 kişi onun içine sığındık. 2 gün arabada kaldık. Oğlumun askerlik arkadaşı Konyalıydı onun vasıtasıyla buraya geldik. 30 akrabamı depremde kaybettim. Allah bu acıyı, bu korkuyu kimseye yaşatmasın. Depremden 3 gün sonra buraya geldik.

KONYA HALKINA MİNNETTARIM 

Karabürk, "Başta devletimiz olmak üzere Konya halkına ve Türk milletine minnettarım. Allah, yardım edenlere yerine bin versin. Kendi evimde yoktur buradaki huzurum. Evler çok güzel, yapanlardan Allah razı olsun. Köylüler sıfır evini, daha kullanmadan bize açtı" sözlerini kaydetti. 

BİRÇOK ARKADAŞIM VEFAT ETTİ 

Antakya'dan gelen depremzede 4 çocuk annesi Nurcan Doğan ise şu sözleri kaydetti: 

Antakya’dan buraya geldik. Her yer sallanıyordu, çocuklarımızı alıp terasa çıktık ve çatıda bekledik. Biz binadan inemedik, çökerse çatıya sığınırız diye bekledik. Biz binanın çökmesini bekledik. Evimiz çökmedi, ama kolonları patladı. Yanımızdaki apartman çöktü o da çökerken bizim binanın yarısın götürdü. Tek tesellimiz kaybımızın olmaması ama Antakya’nın yüzde 90’ı bitti. Birçok mesai arkadaşımız vefat etti, sakat kalan oldu. Antakya’mız silindi. Bu yaralarımız çok geç iyileşecek, ya da iyileşmeyecek, kabuk tutacak.

'KÖYLÜLERİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN'

Doğan konuşmasına şöyle devam etti: 

Buradaki köylülerimizden Allah razı olsun. Hiç aileyi aratmıyorlar, bize çok destek oluyorlar. Evler çok güzel yapılmış, içine girilmemiş bile. Biz gelene kadar halısından mobilyasına kadar düzenlenmişti. Eksiklerimizi de gönüllüler ve belediye ekipleri temin ediyorlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!