banner2

Sezai Temelli'den 7'li koalisyona uyarılar: Eyalet pazarlığı için böyle bir Meclis lazım!

Kandil ile aynı dili kullanarak paylaşımlar yapan HDP eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 7'li koalisyona uyarılar geldi. Temelli, ''Faşist cepheye karşı parlamento aritmetiği, demokratik temsiliyetin niteliği, müzakere vasfını taşıyabilecek bir meclisin var edilmesi öncelik olmalıdır. Bu nedenle ittifakların kendi içyapılarında olası dar kadrocu anlayışlardan hızla kurtulmaları gerekiyor.'' dedi.

Gündem 01.04.2023, 17:40 01.04.2023, 17:50
Abone ol

Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun günlerdir merak edilen HDP ziyareti geçtiğmiz günlerde gerçekleşti.

HDP'li Pervin Buldan ve Mithat Sancar'la TBMM'de kapalı kapılar ardında görüşen Kılıçdaroğlu'nun eli kanlı gterör örgütü PKK'nın siyasi uzantısıyla yaptığı kirli pazarlık merak konusu oldu.

Kılıçdaroğlu'nun HDP ile yaptığı görüşmenin ardından HDP'li Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Nevruz kutlamalarında terörist ele başı Abdullah Öcalan için 'özgürlük' çağrısı yaptı.

Kandil'deki ele başları da seçimlerde Kılıçdaroğlu'na destek vereceklerini açıkladı.

Seçimlere kısa bir süre kalırken HDP eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Kandil'deki PKK'lı teröristler ile aynı ifadeleri kullanarak küstah açıklamalar yaptı. Sezai Temelli, Cumhur İttifakı'nın terörist ele başı Abdullah Öcalan'ı serbest bırakmayacağına vurgu yaparak, Erdoğan'ı hukuk devletini tanımamakla suçladı.

Sezai Temelli'nin kullandığı dilin Kandil'deki teröristler ile birebir benzerlik göstermesi dikkat çekti.

''DİKTATÖRLÜK HAYALİ KURUYOR''

Temelli sosyal medyadan yaptığı şu ifadeleri kullandı; 

''Başka bir seçime gittiğimizin herkes farkında. Bugünkü iktidar faşist bir cephe ile seçime giriyor. Adına ittifak denilen bu despotlar kümesi seçim sonrası mevcut otoriter rejimi hızla yarı diktatörlüğe dönüştürme peşinde. Masayı devirip demokratik çözümün başlıca muhatabı olan Öcalan’a mutlak tecrit koşullarını süreklileştiren, hukuk devleti ve demokratik kurumlar adına ne varsa tasfiye eden ve ülkeyi büyük bir çöküşe sürükleyen Erdoğan yancılarıyla beraber diktatörlüğün hayalini kurmakta. Tehlikenin artık farkındayız. Kendisine muhalif deyip de bunun farkında olmayan sanırım kalmadı. Bu faşist cephenin karşısında bir demokrasi cephesi oluşturmak artık kaçınılmaz bir sorumluluk olarak karşımızda duruyor.''

''FAŞİST CEPHENİN ELİNİN GÜÇLENECEĞİ RİSKİNİ UNUTMAMALIYIZ''

''Muhalefetin ortaklaşması bir seçim hesabına indirgendiği anda faşist cephenin elinin güçleneceği riskini unutmamalıyız.'' diyen Temelli, ''Önemli olan hem seçim sürecinde hem de seçimden sonra faşizm tehlikesinden kurutulmak ve yeni bir demokratikleşme yolculuğunu başlatabilmektir. Faşist cepheye karşı parlamento aritmetiği, demokratik temsiliyetin niteliği, müzakere vasfını taşıyabilecek bir meclisin var edilmesi öncelik olmalıdır. Bu nedenle ittifakların kendi içyapılarında olası dar kadrocu anlayışlardan hızla kurtulmaları gerekiyor.'' şeklinde küstah ifadelerini kullandı.

''SÜREÇ VAHİM SONÇLARA EVRİLEBİLİR''

Sürecin vahim sonuçlara evrilebileceğinden bahseden Temelli, ''Süreç vahim sonuçlara evrilebilir. Hiçbir hataya halkın tahammülü kalmamıştır. Sosyal medyanın içine sıkışıp popüler isimlerle siyaseti makyajlamaya çalışmak durumun ciddiyetine vakıf olamamaktır. Halkımız, mağdurlar, bedel ödemiş olanlar hepimizi ciddiyete davet ediyor.'' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!