banner2

Selin vurduğu bölgelere giden bakanlar, son durumu açıkladı! "Büyük bir afeti en az hasarla atlattık"

Sel felaketinin yaşandığı Batı Karadeniz'deki şehirlere giden Bakanlar, bölgede yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gündem 28.06.2022, 20:14
Abone ol
Selin vurduğu bölgelere giden bakanlar, son durumu açıkladı! "Büyük bir afeti en az hasarla atlattık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Sel bölgesine giden, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bölgedeki son durumu aktardı.

Bakan Soylu, "Bartın'ın derdi deniz, ırmak ve şehir birbirine benzer kodlarda. Yukarıdan aşağı gelenler seri düzeyde geliyor. Şehrin alt kanalizasyonu baskı yapıyor ve fışkırmaya neden oluyor. Bu zamana kadar ciddi alt yapı yatırımları yapıldı. Buralarda devlet, STK'lar yerel yönetimler bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız bütün imkanlarını seferber etti. Vatandaşlarımız bu felaketten en az etkilenmesine yönelik 24 saat çalışma esasına göre devam etmektedir. AFAD'ımızın erken uyarı sistemin uyarı mesajı ilgili bölgelere iletildi. Vatandaşlarımız da kamu da kendi tedbirini almaya başladı. Bu kadar yoğun yağışta bu tedbir alınmamış olsaydı daha büyük maliyetlerle karşı karşıya kalınabilirdi. Buralar Türkiye'de afet bölgesi. Biz depremle, selle, aynı zamanda çığ ile birçok afet türü ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bizim bu konuda aldığımız tedbirler var." dedi. 

"ZONGULDAK EN HAFİF ATLATAN İL OLDU"

Zonguldak bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise suların çekilmesinin ardından tespit çalışmalarının başlayacağını belirterek, "İklim değişikliği denildiğinde bunun altını doldurmamız kolay oluyor. Bugün haziranın 28'i sanki ilkbaharın ilk günleri, sonbaharın ortasıymış gibi bir yağışla karşı karşıyayız. İşte bu iklim değişikliği, küresel ısınma dediğimiz kavramın sahadaki uygulaması. Bize gelen mesajlarla birlikte alınan önlemler sayesinde hamdolsun, şükür olsun bir can kaybımız yok. Maddi kayıplarımız var, fakat özellikle büyükbaş, küçükbaş hayvan konusunda zayi olan telef olan canımız yok. Ama diğer canlılarla ilgili envanterimiz yok. Bundan dolayı bu 5 il içerisinde Zonguldak’ımız en hafif atlatan il oldu diyebiliriz." diye konuştu.

"BÜYÜK BİR AFETİ EN AZ HASARLA ATLATTIK"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, selin vurduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, "Dere yatağının ağzının genişletilmesiyle büyük bir afeti en az hasarla atlattık” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, selin vurduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum ve Bakan Karaismailoğlu, şehir merkezini ve yıkılan köprüleri yerince inceledi. Daha sonra ise esnafları ziyaret eden iki bakan, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. İş yerlerini gezen Bakan Kurum ve Bakan Karaismailoğlu, esnafları ziyaret ederek iş yerleriyle ve alt yapıyla ilgili sorunlarını dinledi. Bir kıraathaneye oturan bakanlar vatandaşlarla sohbet etti, istek ve taleplerini dinledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!